Advertisement

ABD Şubat ayında resmi olarak resesyona girerek 1854'e kadar giden verilere göre 128 aylık rekor büyüme dönemini sona erdirdi.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu'nun (NBER) Pazartesi günkü verileri ekonomistleri şaşırtmadı. Ancak grup genellikle resesyonların başladığını açıklamak için genellikle sürmesini bekliyor. NBER'in açıklamasında bu kez, koronavirüsün neden olduğu daralmanın, önceki küçülmelere kıyasla daha kısa ve öz olsa da, şiddeti ve uzunluğunun geçmiş uygulamadan ayrışmayı beraberinde getirdiği belirtildi.

Yatırımcılar resesyonun kısa ve öz olduğu sonucuna göre pozisyon alıyorlar. Dow Jones Endeksi Pazartesi günü yüzde 1.7 (461 puan) yükselerek Şubat zirvesinin sadece yüzde 6.7 altında bulunuyor.

Resesyonun muhtemel uzunluğu ekonomistler ve politika yapıcılar arasında tartışma konusu ve büyük bir ihtimalle ek ekonomik teşvik ihtiyacı konusundaki tarttışmaları etkilemeyi sürdürecek. Kongre acil durum harcamaları ve vergi indirimleriyle ekonomiyi desteklemek için şimdiden 3.3 trilyon dolar sağlamış durumda.

Aralarında ABD Başkanı'nın Ulusal Ekonomi Konseyi direktörü Larry Kudlow'un da bulunduğu bazı politika yapıcılar tüketici ve işletme harcamalarının sosyal mesafe önlemlerinin kaldırılmasıyla birlikte hızlı bir sıçrama yapacağını tahmin ediyor. Fed Başkanı Jerome Powell gibi diğerleriyse uzun süreli ekonomik hasar konusuna endişe ediyorlar.