Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Bu yılın başında, koronavirüs pandemisinin uçakları yere indirmesinin ardından kontrat satmış ve pozisyonlarını kapatmak için yüksek primler ödemiş olan traderlar altının New York'a ulaştırılmasına ilişkin endişelere neden oluyordu.

Bu durum vadelilerin spot fiyatlara kıyasla primini kırk yılın en yüksek seviyesine taşıyarak, tüm dünyadan ABD''ye akan bir altın seline neden oldu. Şimdiyse kontrat sahipleri muazzam miktardaki stoktan fiziki olarak teslim almaktan kaçınıyorlar.

Haziran vadelileri bu hafta ons başına 20 dolardan fazla düşüşle Ağustos kontratının altına indi. Haziran kontratları için teslimat tebliğleri Perşembe günü kayda geçmeye başlayacak.

Mart ortasında 12 dolar primli işlem gören Haziran kontratının fiyatı spot fiyatın altında bulunuyor. Bu sert düşüş, biraz petrol traderlarının bu yılın başında tanık olduğu olaya benziyor. Yakıt talebi düşerken ham petrol stokları artmıştı. Altının tekrar etmesinin beklenmediği bu örnekte, vadeli kontrat alan traderlar petrolü fiziki olarak teslim alamadılar. Kontratları satmak için para ödemek durumunda kaldılar ve fiyatlar sıfırın altına geriledi.

BMO Capital Markets metal türevleri alım satım birimi yöneticisi Tai Wong, "Bu biraz tehlikeli bir oyuna dönüştü. Bir anda ham petroldekine benzer bir sorunun içinde düştünüz; ancak az bir farkla: Ham petrolde gerçek anlamda koyacak yer olmaması sorunu vardı. Bu durumda ise spekülatif uzun pozisyonlar lojistik güçlüklerle karşı karşıya kalmak istemiyor." dedi.

Mart ayının sonundan beri Comex'e 16.8 milyon ons altın girdi. Bu Borsa yatırım fonlarının (ETF) gelen yılki toplam artışından daha fazla ve neredeyse Hindistan'ın yıllık mücevher talebiyle aynı. Yatırımcılar Salı günü itibarıyla 26 milyon onsluk rekor miktarda kontrat tutuyor. 9.6 milyon onsluk Haziran kontratı ise hala açık.

New York piyasasındaki dengesizlik yerel bir olgu. Altın tüm dünyada küresel ekonominin durumundan endişe duyan yatırımcılar arasında hala yüksek talep görüyor.

Mevcut arz fazlasının tohumları yıl başında koronavirüs nedeniyle ticari uçuşların durdurulduğu ve bazı altın rafinerilerinin kapatıldığı dönemde atıldı. Kapanmalar tedarik rotalarını bozarak fiziksel altının seyahat etmesini engelledi. Bankalar New York ve Londra piyasaları arasında arbitraj yapmaktan geri adım attı. Aynı zamanda güvenli varlık olarak altın talebi arttı. New York'taki vadelilerin Londra'ya göre primi traderların açığa sattıkları kontratları geri almak yerine Nisan teslimatından kaçınmak için acele etmesinin etkisiyle yükseldi.

Primi elde etmeyi deneyen traderların fiziki teslimatı ayarlama imkanı vardı ve stokları şişirdiler. Kiit önemdeki rafineri merkezi İsviçre Nisan'da ABD'ye rekor miktarda altın gönderdi. Avustralya'daki Perth madeni de geçen ay üretimi artırdı ve Comex'e fiziki altın külçeleri gönderdi.