Advertisement
HABERLER ABONE OL

Sonal Varma liderliğindeki ekonomistler bir Cuma günü yazdığı yazıda, Asya'daki farklı makroekonomik koşullar nedeniyle Fed’in önünde bölgedeki büyük ekonomilerden güvercin bir dönüş veya Fed liderliğindeki küresel bir sıkılaştırma döngüsünden "ayrılma" gerçekleşebileceğini yazdı.

Nomura ekonomistleri, "Asya merkez bankalarının bu döngüde Fed'in önünde politika faizlerini düşürmesine ilişkin görüşümüz, Asya ve ABD ekonomileri arasındaki temel farklılıklara dayanıyor" diye yazdı.

Fed'in Haziran toplantısının tutanakları, daha yavaş da olsa ileride daha fazla faiz artışı olacağını gösterdi. Aksine, Çin, kovid kilitlenmelerinden ekonomik toparlanması sıçramaya devam ederken ve yatırımcılar takip etmek için daha fazla teşvik önlemi beklerken politika faiz indirimlerine yöneldi.

Nomura'nın araştırma ekibi tarafından yürütülen gerçek zamanlı bir ankete göre, yanıt verenlerin yüzde 32'sinden fazlası Çin'den sonra ilk faiz indirimini Güney Kore merkez bankasının yapmasını, ardından Endonezya, Filipinler ve ardından Hindistan'ın gelmesini beklediklerini söyledi.

Ekonomistler, "Çin'den sonra, Kore, Hindistan ve hatta Endonezya, daha hızlı dezenflasyon, zayıf talep ve daha yüksek reel faiz oranları nedeniyle Fed'in önünde faiz indirimi yapabilir" diye yazdı.