Advertisement

Türkiye ekonomisinde Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre hızlı artış kaydetti.

Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre Kasım ayında öncü dış ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 155,4 artışla 5,07 milyar dolar oldu.

Aynı dönemde İhracat, yüzde 0,95 düşüşle 16 milyar 88 milyon dolar, ithalat ise yüzde 16,07 artışla 21 milyar 158 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kasım’da dış ticaret hacmi de yüzde 8,05 artarak 37 milyar 246 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76,0; altın hariç karşılama oranı ise yüzde 86,3 oldu.

Bakan Pekcan rakamlara ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

Küresel ekonomideki daralmaya rağmen gerek büyüme gerekse de ihracatımızdaki olumlu gidişat, toparlanmanın başarıyla devam ettiğini gösterirken, Türkiye ekonomisine yönelik olumlu beklentileri güçlendirmektedir. Dünya genelinde pandemideki artış seyri, en önemli ticaret ortağımız olan AB ekonomisindeki küçülme ve takvim etkisi nedeniyle Kasım ayı ihracatımızdaki sınırlı daralmaya rağmen yıl sonunda YEP hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz."

Ocak-Kasım döneminde dış ticaret açığı 45 milyar doları aştı

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Ocak-Kasım dönemi dikkate alındığında ihracatta yıllık bazda yüzde 8,3'lük gerileme kaydedildi. Bu dönemde ihracat 151,7 milyar dolar olarak kaydedildi. İthalat ise aynı dönem itibariyle yıllık yüzde 3,6 kaydetti ve 197,1 milyar dolar oldu.

Bu rakamların ardından Ocak-Kasım döneminde dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 82,5 artışla 45,3 milyar dolar oldu.