Advertisement

İRFAN DONAT

Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve ihracı kayda bağlı mallara ilişkin tebliğde değişiklik yapan tebliğiyle, hidrofil veya ağartılmış pamuklar hariç olmak üzere pamuk, pamuk döküntüleri ile karde edilmiş veya penyelenmiş pamuk ihracatı, ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi.

Listede bulunan malların ihracı, ihracat yönetmeliğinin 7'nci maddesi hükümleri çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Söz konusu karar, "Pamuk ihracatına kısıtlama mı getirildi?" sorusunu da akıllara getirdi.

Ticaret Bakanlığından edinilen bilgiye göre, pamuk ihracatına herhangi bir kota ya da yasak söz konusu değil ancak pamuk da ihracı kayda bağlı mallar listesine alınarak, ihracatçının bağlı bulunduğu ihracatçı birliğine beyan zorunluluğu getirilmiş oldu. Ayrıca yeni kararla birlikte ihracat da sadece bir ihracatçı birliği üzerinden gerçekleşecek.

Ticaret Bakanlığından edinilen bilgilere göre, buradaki esas amacın organik pamuk ihracatının yakından takibi ve kontrol altına alınması olduğu ifade edildi. Organik pamuk için ayrı bir tarife pozisyon numarası olmadığı için 5201 altında bu kararın alınmak zorunda kalındığı belirtilirken, Ticaret Bakanlığı'nın organik pamukla ilgili yeni bir mevzuat hazırlığı içerisinde olduğu da öğrenildi.