Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta artış kaydettiğini gösteren verinin ardından yaklaşık üç ayın en yüksek kapanış fiyatından çekildi.

New York'ta işlem gören vadeliler Salı günü yüzde 0.4 tırmanmasının ardından yüzde 0.6 düştü. ABD Petrol Enstitüsü rakamlarına göre ABD ham petrol stoku, veriler hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre geçen hafta 1.41 milyon varil artış kaydetti.

Ticaret tarafında Çinli yetkililer ABD'nin Pazar günü planladığı tarife artışını erteleyeceğini düşünüyor.

Petrol fiyatları OPEC+'in Cuma günü gelecek yıl için beklenenden daha güçlü arz kısıntısıyla piyasayı şaşırtmasının ardından Eylül ortasından beri görülen en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Sınırlı bir ticaret anlaşmasına ilişkin iyimserlik olsa da belirsizlik hala mevcut.

Beyaz Saray danışmanı Peter Navarro, Fox Business Network'e ABD Başkanı Donald Trump'ın anlaşma yapma ya da tarifeleri artırma konusunda karar verdiğine dair bir işaret olmadığını söyledi.

AxiTrader Ltd. baş Asya piyasa stratejisti Stephen Innes, “ABD'de stokların arttığını gösteren verinin üzerine yeni tarifeler için 15 Aralık tarihi de hızla yaklaşıyor. İki tarafında çözüm aradığına yönelik işaretler olsa da açıklama yapılana kadar endişeler sürecek.” dedi.

Nymex'te işlem gören Ocak vadeli WTI petrol kontratları Singapur saatiyle 11:25'te 33 cent düşüşle (yüzde 0.6) varili 58.91 dolara geriledi. Londra'da işlem gören Şubat vadeli Brent petrol kontratları yüzde 0.7 düşüşle 63.89 dolar oldu.