Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

ABD ham petrolü, önceki seansta yüzde 1,7 düştükten sonra Perşembe günü varil başına 68 dolar civarında işlem gördü. Hükümet verilerine göre ABD’nin ülke çapındaki stokları son dört ayın en büyük artışını gösterirken, Oklahoma, Cushing'deki önemli depolama merkezindeki stoklar iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed yetkilileri bir dizi faiz artışına ara verdi, ancak öngörülen borçlanma maliyetlerinin, Başkan Jerome Powell'ın şaşırtıcı kalıcı enflasyon olarak adlandırdığı şeyi dizginlemek için önceden beklenenden daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. Merkez bankasının ABD ekonomisini resesyona sürükleyeceğine dair endişeler tazelendi.

Vadeli işlemler Mayıs başından bu yana dar bir aralıkta işlem görmesine rağmen, New York'ta ham petrol, ABD'deki yavaşlama ve Çin ekonomisindeki cansız toparlanma endişeleri arasında bu yıl yüzde 15 değer kaybetti. Perşembe günü yayınlanan resmi verilere göre, Asya ülkesinin görünen petrol talebi geçen ay bir yıl öncesine göre yüzde 17 artarken, sanayi üretimi de yükseldi.

Talep için bazı parlak noktalar olsa da, genel olarak kasvetli görünüm, Wall Street'in bu yıl sert bir fiyat rallisi için tahminlerini vazgeçmesine neden oldu. JPMorgan Chase & Co. Çarşamba günü ham petrol fiyat tahminlerini düşüren son büyük banka oldu.