Advertisement

Petrol fiyatları, koronavirüs kötümserliğinin ABD’de imzalanan mali teşvik paketiyle dengelenmesinden sonra Asya işlemlerinde yatay seyretti.

Vadeli kontratlar New York piyasasında geçen hafta yüzde 1,8 değer kaybederek varil başına 48 dolar civarında işlem görüyor.

Çin İngiltere’ye uçuşları yasaklarken Birleşik Krallığın büyük bir kısmında daha sert karantina önlemleri uygulanmaya başlandı. ABD’li yetkililer ise Noel sonrası vakalarda artış olabileceği konusunda uyardı.

Başkan Donald Trump’ın 900 milyar dolar değerindeki teşvik paketini imzalamasıyla birlikte petrol daha önceki kayıplarının bir kısmını geri aldı. Trump daha önce teklif edilen paketten memnun olmadığını belirtmiş insanlara doğrudan ödenen yardımların artırılmasını istemişti.

Yılbaşına kadar daha sakin bir piyasa olacağını düşünüyorum ama önümüzdeki birkaç gün piyasa aşağı yönlü olacaktır. Yıl sonu yaklaşırken piyasa işlemcileri defterlerini kapattıkları için mutlu. Oversea-Chinese Banking Ekonomisti Howie Lee

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 11:49’da yüzde 0,2 değer kaybederek varil başına 48,12 dolara geriledi.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, perşembe günü yüzde 0,2 yükseldikten sonra yüzde 0,3 düşerek varil başına 51,13 dolardan işlem gördü.