Advertisement

Petrol fiyatları, Asya hisse senetlerinde görülen geniş tabanlı yükseliş işe birlikte, yatırımcıların dikkatlerini, ABD Başkanı Donald Trump'ın, diğer bazı olumsuz açıklamalara karşın, yakında hastaneden çıkabileceğine ilişkin haberlere çevirmesi sonucu üç haftanın en düşüğünden yükseldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Haziran'dan beri en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdikten sonra yüzde 2.5 yükselerek varil başına 38 dolar civarında seyretti. Doktorların Pazar günkü brifingi Trump'ın sağlık durumuna ilişkin şüpheleri artırdı, ancak doktorlar Başkan'ın iyi olduğunu ve Pazartesi günü hastaneden çıkabileceğini kaydettiler. Öte yandan Libya'nın petrol üretimi artmaya devam ediyor ve koronavirüsten dolayı talep kaybı ile mücadele eden piyasada arzın artmasına yol açıyor.

Petrol fiyatları, bazı büyük ekonomilerde virüs salgınının tekrar artış göstermesinin tüketimde sürekli bir toparlanmaya ilişkin kuşkuları artırmasının ardından tekrar varil başına 40 doların altına indi. OPEC + koalisyonu üyeleri de, tarihi üretim kısıntısı anlaşmasının fiyatları yukarı yönde desteklemesinin ardından üretimlerini yavaş bir şekilde artırırken, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı yükseliyor.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, "Trump'ın sağlığı konusunda şimdiye dek büyük bir etki yok gibi görünüyor. Piyasadaki belirsizlik Başkan'ın sağlığı konusunda bir deklarasyon olana dek sürecek," dedi ve "Libya'nın petrol üretimindeki artış, piyasanın sağladığı çok küçük çaplı açığı yerle bir ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, geçen hafta yaklaşık yüzde 8 düştükten sonra, 94 sent yükselerek Singapur saati ile 12:02'de varil başına 37.99 dolara tırmandı. Kontrat Cuma günü yüzde 4.3 düşerek 37.05 dolar ile 8 Eylül'den bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, önceki seansta yüzde 4.1 düştükten sonra yüzde 2.2 değer kazanarak varil başına 40.12 dolara çıktı.