Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol, artmaya devam eden küresel talep ve Ukrayna’da yaşanan jeopolitik gerginliğin derinleşmesiyle güçlenen rallisine devam ederken bu durumun yakın dönem için fiziksel kıtlığa işaret ediyor olabileceği belirtiliyor.

Batı Teksas Petrolü sekiz haftalık yükselişini devam ettirerek 2014 zirvesinin yüzde 1 üzerine çıktı. Piyasanın sıkılaştığının işaretlerinden biri olarak fiziksel Brent petrolün fiyatı ile vadeli kontratlarla arasında 2,37 dolarlık rekor bir fark oluştu. En yakın iki vadeli kontrat arasındaki fark ise 2 dolara yakın olarak oluştu.

Dünyanın en önemli emtiasının son dalgalanması hafta sonu Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Ukrayna kriziyle ilgili gerçekleşen görüşmelerin gerginliği azaltmakta başarısız olduğunun anlaşılması sonrasında geldi. ABD, Ukrayna’ya her an saldırabileceğini belirtirken Rusya defalarca komşusunu işgal etme gibi bir planları olmadığını kaydetti.

Ham petrol Avrupa’da yaşanan krizle yükselmeye devam ederken artan kürese talep, üretim sıkıntıları ve azalan stoklar bu ralliyi desteklemeye devam ediyor. Emtia Ekim ayında Omikron varyantı ortaya çıkmadan önceki dönemden bu yana en uzun haftalık serisini yaşıyor. Buna ek olarak yaşanacak bir Ukrayna işgali ABD liderliğinde yaptırımlara neden olarak küresel enerji akışı üzerinde riskler oluşturabileceği belirtiliyor.

100 dolar ihtimali gittikçe artıyor

“100 dolar görüş menziline girdi” diyen Oversea Chinese Bankin Corp. Ekonomisti Howie Lee Rusya ve Ukrayna arasında yaşanabilecek geniş çaplı bir çatışmanın bu rakamı 100 doların üstüne taşıyabileceğini belirterek, “Mevcut talep şu anki seviyesinde kalmaya devam etse dahi petrol fiyatlarının 100 dolara doğru ilerlemesinde ana etken petrol kısıtlamaları oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Pazar günü CNN kanalına verdiği röportajda geniş çaplı bir askeri operasyonun yakında yapılmasının “dikkate alınacak bir olasılık” olduğunu belirtti. Aynı gün içinde Ukrayna Devlet Başkanı ile görüşen Biden ise herhangi bir agresiflik yaşanması durumunda ABD ve müttefiklerin “hızlı ve kararlılıkla” harekete geçeceğini söyledi.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 1,6 artarak 94,57 dolara yükseldi.

Nisan vadeli Brent petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,3 artarak 95,66 dolara yükseldi.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları Rusya’nın Ukrayna’yı yakın zamanda işgal edebileceğine dair endişelerle haftaya yüzde 14 yükselişle başladı. Avrupa gösterge doğalgaz fiyatları yükselişin ardından megavatsaat başına 88 euroya yükseldi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Beyaz Saray'da düzenlediği basın brifinginde, Ukrayna krizine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Sullivan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgal konusunda net olarak karar verdiğini şu anda söyleyemeyeceklerini, ancak işgalin her an başlayabileceği konusunda ellerinde güçlü istihbarat olduğunu kaydetti.

Sullivan, "İstihbarat raporlarına girmeyeceğim ancak daha önce (işgalin) Çin olimpiyatlarından sonra olabileceği spekülasyonunun aksine şu anda açıkça söyleyebilirim ki Olimpiyatlar bitmeden başlayabilir." değerlendirmesini yaptı.

Bölgedeki tırmanma riski Avrupa’da halihazırda yaşanan enerji krizini daha da derinleştirebilir. Avrupa’nın ana tedarikçilerinden biri olan Rusya, bölgeye ihraç ettiği doğalgazın üçte birini Ukrayna üzerinden gönderiyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada şirketin hisse performansının şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmadığını belirterek hisse fiyatının istikrarlı ve gerçek değerine uygun oluşumuna katkı sağlamak amacıyla hisse geri alım programı açıkladı.

Geri alıma konu edilebilecek azami pay adedini 20 milyon TL nominal değerde ve 20 milyon adet olarak belirleyen şirket, geri alım için ayrılacak fonun şirketin mevcut kaynaklarından karşılanmak üzere azami 170 milyon TL olarak belirlendiğini duyurdu.

Aydem'in hisseleri Borsa İstanbul ilk fiyatlamalarda yüzde 5,96 yükseliş kaydetti.

Şirket tarafından KAP'a yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından;

Sermaye Piyasası Kanunu'nun 22'inci maddesi ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun Geri Alınan Paylar Tebliği (II-22.1) ile Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21.07.2016, 25.07.2016 ve 23.03.2020 tarihli duyuruları çerçevesinde, Şirketimizin pay fiyatının Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmadığı düşünülmekte olup, pay sahiplerini korumak, hisse fiyatının istikrarlı ve gerçek değerine uygun oluşumuna katkı sağlamak amacıyla;

1. Şirket esas sözleşmesinin 3'üncü maddesi ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun 11.02.2022 tarih ve E-29833736-622.99-17207 sayılı geri alıma ilişkin muafiyet kararı kapsamında Şirket paylarının Borsa'dan geri alım işlemlerinin başlatılmasına,

2. Geri alıma konu edilebilecek azami pay adedinin [20.000.000] TL nominal değerde ve [20.000.000] adet olarak belirlenmesine,

3. Geri alım için ayrılacak fonun, Şirket'in mevcut kaynaklarından karşılanmak üzere, azami [170.000.000] TL olarak belirlenmesine,

4. Yönetim Kurulu kararı ile yürütülecek geri alım işleminin, yapılacak ilk genel kurul toplantısı gündemine alınarak, Genel Kurul'un bilgisine sunulmasına,

karar verilmiştir.

Altın fiyatları, Ukrayna üzerinden jeopolitik gerilimin tırmanmasıyla cuma günü son dört aydaki en büyük yükselişini kaydettikten sonra yeni haftaya gerilemeyle başladı. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 800 TL’nin üzerine çıktı.

Piyasalarda cuma günü yaşanan riskten kaçınma dalgası ve enflasyonun küresel çapta tırmanması sonrasında güvenli liman altına olan talep Fed’in faiz artırması beklenmesine rağmen yükseldi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, pazar günü CNN’e verdiği röportajda Ukrayna’da büyük bir askeri hareketliliğin yakında başlama ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Rusya ise Ukrayna’yı işgal etme gibi planları olmadığını belirtirken, ABD yönetimini bu iddialarla korku yarattığı gerekçesiyle suçladı.

Swap piyasaları geçen hafta Mart ayında 25 baz puanlık faiz artırımını yüzde 100 ihtimalle fiyatlarken, 50 baz puanlık bir indirim yapılacağını ise yüzde 97 ihtimalle fiyatlıyordu. Fakat yeni haftaya başlarken faiz tedirginliğinin gerilemesiyle, piyasalar Mart ayında 50 baz puanlık bir indirim yapılacağını yüzde 57 ihtimalle fiyatlamaya başladı.

Ons altın fiyatı

Ons altın geçen haftanın büyük bölümünü yatay bir seyirle geçirdikten sonra cuma günü 1.864 dolara kadar tırmandı. Piyasalarda risk iştahının yeniden yükselmesiyle haftaya hafif bir gerilemeyle başlayan değerli metal, pazartesi günü sabah saatlerinde 1.852 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçen hafta çoğunlukla 800 TL’nin sınırında işlem görürken cuma günü küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 810 TL’ye kadar yükseldi. Dolar kurundaki yatay seyirden dolayı küresel altın fiyatlarındaki hareketleri takip eden gram altın, yeni haftaya 805 TL seviyesinde başladı.

Otomotivde üretim yeni yılın ilk ayında daralma yaşadı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre Ocak'ta sektörün toplam üretimi bir önceki yıla göre yüzde 15 düşüşle 90 bin 520 adet oldu. Otomobil üretimi ise yüzde 31 daralma ile 47 bin 778 adede geriledi.

Sektörün ihracatı Ocak'ta adet bazında yüzde 13 düşüşle 67 bin 799'a, otomobil ihracatı ise yüzde 27 düşüşle 34 bin 999'a düştü.

İhracat gelirlerinde ise Ocak'ta yüzde 5,7'lik düşüşle 2,17 milyar dolarlık performans gerçekleşti.