Advertisement

Petrol, ABD’de artan petrol stoklarından sonra yatırımcıların OPEC toplantısına odaklanmasıyla düştü. Batı Teksas Petrolü, New York’da son iki seansta yüzde 4’e yakın değer kaybettikten sonra varil başına 80 dolar civarına geriledi.

OPEC ülkelerinin bugün gerçekleştireceği toplantıda üretim artırma çağrılarına rağmen daha önce duyurduğu Aralık’a kadar kademeli artırım planına sadık kalması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile Glasgow'da yaptığı görüşmede petrol üretimini artırma çağrısında bulunmuştu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı resmi verilere göre, ülkedeki ham petrol stokları son 6 haftada beşinci kez yükseldi. Ulusal çapta ham petrol stokları 3,29 milyon varil artarken Oklahoma, Cushing’deki stokları art arda dördüncü hafta da düşüş kaydederek 26,4 milyon varile geriledi.

ABD ve İran arasındaki nükleer anlaşma görüşmelerinin bu ayın sonuna doğru yeniden başlayacağı da duyuruldu. Anlaşmanın sağlanması İran’ın daha fazla petrol ihracatı yapmasının önünü açacaktır.

Meksika, gelecek yıl petrol satışlarından elde edeceği geliri sabitlemek için kendisine daha önceden belirlenmiş bir fiyattan satış imkanı sunan satım opsiyonu alıyor. Bloomberg’in haberine göre, opsiyon kontratlarının varil başına 60-65 dolarlık bir fiyat seviyesinde bulunduğu belirtiliyor.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,1 düşüşle varil başına 80,01 dolara geriledi.

Ocak vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,8 düşüşle varil başına 81,37 dolara indi.