Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Brent vadeli işlemleri geçen hafta yüzde 2,2 düşerek Şubat ayının başından bu yana en düşük seviyesinden sonra varil başına 82 doların üzerinde tutunurken, ABD ham petrolü 78 dolar civarında. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri politika toplantısını online olarak gerçekleştirecek ve genel olarak üretim kesintilerini 2024'ün ikinci yarısına kadar uzatması bekleniyor.

Shandong merkezli Qisheng Futures Co analisti Gao Jian, "OPEC+'nın kesintileri uzatabileceği yönündeki mevcut piyasa beklentilerine dayanarak, petrolün riskleri yukarı yönlü" dedi.

Anma Günü ile yaz sürüş sezonunu başladığı İngiltere ve ABD'de piyasalar Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı. Amerikan Otomobil Birliği'ne göre hafta sonu uçması beklenen insan sayısı yaklaşık 20 yılın en yüksek rakamına ulaşabilir.

Brent, ısrarcı jeopolitik riskler ve OPEC+'nın günlük 2 milyon varillik üretim kesintilerinin desteğiyle bu yıl yaklaşık yüzde 7 arttı. Yine de vadeli işlemler, Orta Doğu'daki çatışmanın yayılacağı ve petrol akışını kesintiye uğratacağı endişesinin azalmasıyla Nisan ortasından bu yana düşüşte.