Advertisement

Petrol, ABD ham petrol stoklarında artış görülmesi ve yatırımcıların yavaşlayan büyüme nedeniyle zayıf talepten endişe duymasıyla geriledi.

Bir önceki seansta yüzde 1'e yakın yükseliş kaydeden ABD ham petrolü yeni işlem gününde 85 doların altını test etti. Brent petrol de 92 dolar seviyesine geriledi.

Ham petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Moskova da dahil olmak üzere müttefiklerinin üretimi kısmayı kabul etmesiyle Mayıs ayından bu yana ilk aylık kazancını kaydetmeye devam ederken, fiyatlar Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından hâlâ zirveden oldukça aşağıda.

Yatırımcılar, merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltmesiyle yavaşlayan talepten endişe duyuyor. Buna ek olarak, petrol piyasası oyuncuları Avrupa Birliği'nin Aralık ayından itibaren Rusya'dan gelen akışlar üzerindeki kısıtlamalarını sıkılaştırmaya odaklanmış durumda.

RHB Investment Bank Petrol ve Gaz Analisti Sean Lim, “Özellikle piyasa çok yakında Rus petrolüne karşı AB ambargosuna hazırlanırken, kışa doğru bir daralma yaşanıyor” dedi.

Biden yönetimi, ham petrol ve benzin fiyatlarını dizginlemeye yardımcı olmak için ülkenin stratejik rezervlerinden milyonlarca varil ham petrolü serbest bıraktı. Salı günü, Suudi Arabistan enerji bakanı, OPEC+'nın arz kesintisini savunurken, büyük ithalatçıları stoklarını satarak fiyatları düşürmeye çalışmakla eleştirdi.