Advertisement

Petrol, İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğramasıyla ilgili haberlerden sonra Asya işlemlerinde varil başına 48 doların altına düştü.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında Cuma günü son 10 ayın en yükseğinde kapattıktan sonra yüzde 3 değer kaybetti.

Londra’da ve Güneydoğu İngiltere’de tamamen bir kapanmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte İngilizler yeniden evde kalmaya dönerken Avrupa ülkeleri İngiltere ile olan hava seyahatlerini kısıtlıyor.

#yataytekli#haber##center#

Güçlenen dolar ile birlikte dolar cinsinden emtianın fiyatları da cazibesini bir miktar kaybederken Temsilciler Meclisi ve Senato’daki liderler 900 milyar dolar değerindeki mali teşvik paketi üzerinde anlaşmaya vardı.

Aşı gelişmeleriyle birlikte petrol fiyatları Ekim ayı sonundan itibaren yüzde 33 yükselerek ralli yapmıştı. Kısa vadede ise emtianın fiyatları artan koronavirüs vakaları ve karantina önlemleriyle baskılanacak gibi gözüküyor.

Şu an petrolde 2021’in yapıcı görünümünden etkilenen bir miktar spekülatif para bulunuyor. Fakat virüsün mutasyona uğradığını görmeye başlarsak bu spekülatörlerin bazılarının daha ürkek olacağını düşünüyorum. ING Groep Emtia Strateji Müdürü Warren Patterson

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 11:54’te yüzde 3,2 değer kaybederek varil başına 47,53 dolar civarından işlem gördü. Ocak vadeli kontratların sözleşme süresi haftaya pazartesi günü dolacak ve daha aktif Şubat kontratlarıysa yüzde 3,1 değer kaybetti.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, Cuma günü yüzde 1,5 yükselerek günü kapattıktan sonra yüzde 3,1 değer kaybederek varil başına 50,63 dolar seviyesine kadar geriledi.