Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Dolar, yatırımcıların dikkatinin Fed'in bu haftaki politika toplantısına yönelmesiyle Pazartesi günü önemli paraların çoğu karşısında geriledi.

Traderların beklentileri politika yapıcıların sıkılaştırma sürecini duraklatacaklarına ilişkin sinyal verecekleri yönünde.

Federal Açık Piyasa komitesi (FOMC) 29 – 30 Ocak'ta toplanacak ve büyük ölçüde beklenti Fed Başkanı Jerome Powell'ın küresel ivme zayıflarken ABD ekonomisine yönelik artan risklere dikkat çekeceği yönünde.

Dolar Çin dışında işlem gören yuan karşısında yüzde 0.2 düşerek 6.7406'dan işlem gördü. Yuandaki ralli Avustralya Doları'ndaki yükselişi de tetikledi ve Avustralya parası 0.7195 ABD Doları seviyesine yükseldi. Yeni Zelanda Doları 0.6859 dolara tırmandı.

“Dolar için genel yön hala aşağı ve piyasalar bu haftaki FOMC'den işaret alıyor olacak.” diyen Bank of Singapore Döviz stratejisti Sim Moh Siong, sözlerine “Fed, ABD dışındaki ekonomik büyümenin durumundan dolayı bu yıl faizleri büyük bir ihtimalle sabit tutacak.” diye devam etti.

Dolar Endeksi, Cuma günü yüzde 0.8 düşmesinin ardından Pazartesi hafif azalarak 95.74 puan seviyesine geriledi.

Reuters