Advertisement

Fed Başkanı Powell, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) düzenlediği bir panelde, ABD’deki yüksek enflasyon ve piyasalar tarafından beklenen faiz artışı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Powell, enflasyonun Fed'in yüzde 2'lik hedefinin oldukça üstünde olması sebebiyle, Fed’in "biraz daha hızlı hareket etmesinin uygun olacağını" söyledi.

Yatırımcıların şu anda bir dizi yarım puanlık faiz artışı beklediğini belirten Powell, Fed'in 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceği toplantıda 50 baz puanlık bir faiz artışının "masada" olacağını açıkladı.

Enflasyonu düşürmek için Fed’in araçlarını kullanmaya “gerçekten” hazır olduğunu vurgulayan Powell, faiz oranlarını gerektiğinde daha da yükseltebileceklerini söyledi.

Ukrayna'daki olayların siyasi ve ekonomik konumda daha fazla parçalanmaya yol açma olasılığı olduğuna işaret eden Powell, daha yüksek bir enflasyon dünyasının olabileceğini, küreselleşmenin ise yavaşladığını aktardı.

Lagarde: Enflasyona kademeli şekilde müdahale edilmeli

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde da katıldığı aynı panelde büyüme risklerinin aşağı yönlü olduğunu söyledi.

Avrupa'nın ekonomik toparlanmasının bir dereceye kadar durduğunu belirten Lagarde, Euro Bölgesi ve ABD ekonomilerinin farklı oranlarda büyüdüğünü kaydetti.

Lagarde, Euro Bölgesi'nde enflasyonun çok yüksek olduğuna dikkati çekerek, enflasyona kademeli şekilde müdahale edilmesi gerektiğini ifade etti.

AMB'nin haziran toplantısının faiz oranlarının seyri için anahtar nitelikte olduğunu belirten Lagarde, ne yapılacağına karar vermek için verilerin beklenilmesi gerektiğini dile getirdi.

Lagarde, "Bizim için bu bir sıkılaşma meselesi değil, para politikasını normalleştirme meselesi." değerlendirmesinde bulundu.