Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP'nin satışı ile ilgili ihlaller olduğu iddiasıyla Ripple Labs Inc.'e dava açtı. Analistler ve traderlar, davanın SEC lehine sonuçlanması durumunda XRP piyasasının kuruyabileceğini ve fiyatların bundan olumsuz etkilenebileceğini belirtiyorlar.

San Francisco merkezli şirketin CEO'su Brad Garlinghouse, dün dava henüz beklemede iken SEC'in XRP satışı ile ilgili olarak davacı olabileceği uyarısında bulunmuştu. Sonrasında XRP'nin piyasa değerinde sert bir düşüş kaydedildi.

Söz konusu davanın XRP'nin esas itibarıyla bir menkul kıymet olup olmadığı ve regülasyonların getirdiği bildirimlere tabi olup olmadığı ile ilgili olduğu belirtilmişti.

"Platformlar Ripple'ı listelerden çıkarmak durumunda kalabilir"

Bazı uzmanlara göre yıllarca sürebilecek davada SEC'in XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu kanıtlamasıyla sonuçlanması, kripto para işlem platformlarının çoğunluğunun menkul kıymet hizmeti lisanslarına sahip olmamasından dolayı kripto parayı makul bir piyasadan mahrum bırakabilir.

Coindesk'in konuya ilişkin haberinde Messari'den araştırma analisti Ryan Watkins, birçok kripto para platformlarının XRP'yi listeden çıkarmak durumunda kalabileceğini söyledi. Watkins'e göre böyle bir senaryoda Ripple'ın fiyatı "sert düşer".

Platformların, menkul kıymet olarak sınıflandırılıp XRP işlemlerine izin vermeyi sürdürmesi durumunda SEC'in menkul kıymet borsası olarak kayıt olmalarını talep etmesi ihtimali doğacak. Diğer türlü yatırımcıya kayıtsız menkul kıymet alım satımı yaptırmaktan dolayı cezalarla karşı karşıya kalacaklar.

Şimdiden iki platform, CrossTower ve Beaxy'nin XRP'yi liste dışı bıraktı.

CrossTower'ın Başkanı Kristin Boggiano, şirketin listeleme komitesinin kripto paraları birçok boyutta incelediğinin altını çizerek, "Kriterlerden biri bir varlığın menkul kıymet olup olmaması. XRP'nin durumundaki belirsizlik dikkate alındığında CrossTower XRP'yi liste dışı bırakma kararı verdi." dedi.

Beaxy de XRP işlemlerini askıya alarak, bir sonraki bildirime kadar XRP çıkışlarına müsaade ediyor.

"Ripple alınıp satılamaz bir varlık olabilir"

Çeşitlendirilmiş bir kripto hizmet platformu olan Tritum'un CEO'su John Willock, XRP'nin yasal olarka menkul kıymet olarak tanımlanması durumunda muhtemelen birçok platformda ve sektör katılımcısında alınıp satılamaz bir varlık olabileceğini söylüyor.

Böyle bir durumda piyasa likiditesinin ve katılımcıların büyük bir kısmının hızla kaybolmasının fiyatının sert bir şekilde düşmesine neden olacağını düşünen Willock, "Mevcut kripto yatırımcıları arasında çok az kişi tutmak, bir menkul kıymete sahip olmanın ve etkileşime girmenin maliyetiyle karmaşıklığına katlanmak ister." diye ekledi.

Malta merkezli kripto para platformu OKEx'in CEO'su Jay Hao da bu görüşe katılıyor. Hao, Coindesk'e yaptığı değerlendirmede XRP'de sert bir satışın görülebileceğini söyledi.

Ancak her uzman aynı fikirde değil...

Trader ve analist olan Alex Kruger, XRP'nin SEC gelişmeleriyle birlikte platformlardan çıkarılma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Fiyta gittiği sürece haberlerin kısa vadeli "gürültüyü" yansıttığını düşünen Kruger, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence bir süre daha kötü performans gösterebilir. Piyasa katılımcıları XRP - SEC haberleri ve listelerden çıkarılma ihtimalinden çok endişeli, ve birçok da önemli alıcı gördük."

Belirtmekte fayda var ki son dönemde kripto paralara yönelik ilgisi artan kurumsal yatırımcılar genellikle Bitcoin ve Ether'e odaklandılar. Coindesk'in konuştuğu uzmanlara göre kripto piyasasının XRP'nin de içerisinde bulunduğu kısmında hala bireysel yatırımcılar baskın. Yani platformların Ripple'ı desteklemeyi bırakması durumunda perakende yatırımcı için XRP alıp satmak için bir yol kalmayabilir.