Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ukrayna saldırısı sonrası hem Rusya'ya dönük hava sahasının kapanması , uçak kiralama da dahil havacılık alanında gelen yaptırımlar hem de ülkede ekonomisinde yaşanacak olası olumsuzluklar turizm sektöründe ciddi bir belirsizliğe yol açtı. Türkiye'ye önemli miktarda turist getiren Pegas Tur, satışların Mart sonunda kadar askıya alınığını duyurdu.

Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Anna Podgornaya tarafından yapılan açıklamada, Pegas Touristik’in Rusya’da yurt dışı tur satışlarını 28 Mart’a kadar askıya aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Ortaklarımıza açık ülkelere bile tüm gidiş turlarının organizasyonunu 28 Mart’a kadar askıya aldığımızı bildirdik. Sebebi uçuş programlarındaki değişiklik” denildi.

Diğer yandan iptal ya da durdurmanın Pegas ile sınırlı kalmayacağı yorumları geldi. Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (PCT) Basın Sekreteri Irina Tyurina'dan "Bu kararın nedeninin, yabancı şirketlerden uçak kiralama yasağı da dahil olmak üzere Rus havacılık endüstrisine yönelik yaptırımlardan kaynaklanıyor. Turistlerle çalışan, kiralık uçakları olan diğer havayollarının da uçuşlarını durdurabileceğini düşünüyorum” değerlendirmesi geldi.

"Nisan'da başlayacak"

Diğer yandan aralarında Türkiye'ye önemli miktarda Rus turist getiren Intourist'in de olduğu TUI Russia, TEZ Tour, Anex Tour, Space Travel planlarında şimdilik önemli bir değişiklik olmadığına dair açıklama yaptı. Intourist, Türkiye başta olmak üzere planlanan tüm yaz charter uçuş programlarını 17 ilden olmak üzere bu yıl Nisan ayından itibaren başlayacağını bilgisini verdi. Ancak havacılık alanında gelen yaptırımlar nedeniyle uçuşların kalkış saatlerinde değişikliklerin mümkün olabileceği bildirildi.