Advertisement

ABD Senatosu Çarşamba gecesi, Başkan Joe Biden’ın özel sektör çalışanlarına koronavirüs aşısı ya da test zorunluluğu getiren talimatını bloke etmeye yönelik teklifi onayladı. Bu durum, yönetim için genel anlamda sembolik bir yenilgi olarak değerlendiriliyor, ancak aynı zamanda ülkenin pandemi ile mücadeledeki siyasi kutuplaşmasını da işaret ediyor.

Biden’ın geçen yıl kaybettiği eyaletlerin temsilcisi olan iki Demokrat, Batı Virginia’dan Joe Manchin ve Montana’dan Jon Tester, Başkan’ın mahkemelerce halihazırda durdurulan ve henüz yürürlüğe girmeyen talimatına muhalif 50 Cumhuriyetçiye katıldı.

Teklif, partilerce yarı yarıya bölünmüş Senato’da, 48’e karşı 52 oyla geçti.

Ancak Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi muhtemelen bu bloke teklifini onaylamayacak. Buna ek olarak, yönetim, Biden’ın böyle bir tedbiri veto edeceğini ve onun bu vetosunun aşılabilmesi için gereken üçte iki çoğunluğun olmadığını işaret etti.

Başkan Biden’ın Senato’da bloke edilen talimatına göre, 100 ya da daha fazla kişinin çalıştığı işletmelerdeki personele aşılanma ya da her hafta test olma zorunluluğu getiriliyor. Bir federal mahkeme bu talimatın yürürlüğünü durdururken, diğer bir federal mahkeme karara karşı konsolide bir dava için oturum yapacak.