Advertisement
HABERLER ABONE OL

Küresel enerji şirketi Shell, Türkiye'de faaliyete başlamasının yüzüncü yılını kutluyor. Konuya ilişkin İstanbul'da düzenlenen toplantıda şirketin Türkiye'deki faaliyetlerinin, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olduğu vurgulandı. Hidrokarbon kaynakları alanında yetkinliği olan ve son yıllarda yeşil teknolojilere yönelik Ar-Ge çalışmalarına yönelen Shell'in bugün, Türkiye çapındaki bin 150 istasyonu, 68 ülkeye ihracat yapan madeni yağ ve gres üretim tesisi, hidrokarbon arama, elektrik, doğalgaz, havacılık, denizcilik ve kimya alanlarındaki geniş faaliyetleri ile devam ettiğini söyleyen Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, “Biz, şimdiye dek olduğu gibi, ikinci yüzyılımızda da Türkiye için üretmeye, ülkemizin gelişimine güç katmaya ve bu yolda ‘hep ileride’ olmaya kararlıyız” mesajı verdi.

Temel hidrokarbon, niyet net sıfır emisyon

Öte yandan Shell'in 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir enerji işletmesi olmaya çalıştığını da toplantıda vurgulandı. Hidrokarbon kaynakları temelli faaliyet yürüten şirketin yeşil enerjiye faailyette ikinci 100 yılına girdiği Türkiye’de ne kadarlık bir yatırım planladığı soruları yanıtsız kalırken Derince’deki Madeni Yağ Tesisi’ne 950 kW çatı güneş enerjisi sistemi kuran Shell’in ayrıca bugün 38 istasyonu elektriğini güneşten temin ettiği, 2023 yılı sonunda enerjisini güneşten alan Shell istasyon sayısının 200’e çıkmasının hedeflendiği bilgileri verildi.

400 lokasyonda 600’den fazla yüksek hızlı şarj cihazı

Shell, Togg’un elektrikli araç şarj çözümleri sunan Trugo şirketi ile stratejik iş birliğinin Türkiye’nin ekonomik ve çevresel kalkınması için önem taşıdığını ifade eden Erdem, “İş birliğimiz kapsamında TOGG Trugo ve Shell & Turcas olarak, 81 ilde 180 kWs üzeri şarj cihazları ile tüm elektrikli araç kullanıcılarına hizmet vermek için birlikte çalışacağız. 400 lokasyonda 600’den fazla yüksek hızlı şarj cihazı kuracağız. Cihazlarda yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı kullanacağız. Türkiye’deki tüm elektrikli araç sahiplerinin erişimine açık olacak yüksek hızlı şarj ağı sayesinde kullanıcıların menzil endişesi de ortadan kalkacak” bilgisini verdi.

Shell’de kadın enerjisi yükseliyor

Shell’in Türkiye’ye sunduğu hizmetleri ticari faaliyetlerle sınırlamadıklarına değinen Ahmet Erdem, “Sektörde bir ilk olarak ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ ile 2023 yılına kadar yurt çapında 5 bin kadına istihdam yaratma sözü ile 5 yıl önce yola çıktık. Henüz 5. yılı tamamlamadan 6 bin 800’den fazla kadına istihdam yarattık ve sektörümüz ve ülkemiz için büyük bir dönüşüm başlattık” dedi.

Erdem bazı, istasyonlarda yalnız kadınların çalıştığını da sözlerine ekledi.