Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg HT’de yayınlanan Elektrik 4.0 programının konuğu Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem oldu.

Net sıfır karbon hedefi için enerji dönüşümü çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdem, artan enerji talebi ve tüketiminin yarattığı salınımların iklim değişikliğinin sebeplerinden bir tanesi olduğuna dikkat çekti.

Erdem “Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde Paris anlaşması kabul edildi ve uygulamaya kondu. Shell de, Paris anlaşmasının gereği çerçevesinde 2050 yılına kadar net karbon sıfır bir şirket olma yolunda bir strateji çizdi. Bu stratejinin, topluma katkı, doğaya saygı, hissedarlara değer yaratma ve 2050 yılında net karbon sıfır bir şirket olmak üzere 4 tane bacağı var” şeklinde konuştu.

2030 ve 2040 için ara hedefleri olduğunu ifade eden Erdem “Şu anki mevcut enerji teknolojileri ile bu işin başarılı olması pek mümkün gözükmüyor. Bunu tek başına bir şirketin yapması mümkün değil; dolayısıyla sektörel bir yaklaşımız var. Sektörlerin karbon salınımının azaltılması ile ilgili, o sektöre ürün satan, ekipman yapan, servis sağlayan şirketlerle birlikte çalışılması gerekiyor. Ar-Ge çalışmaları çok önemli. Shell de hem kendi teknoloji merkezlerinde hem de işbirlikleri çerçevesinde teknoloji gelişimine çok önem veriyor” dedi.

İstasyonlarımızda enerji verimliliğine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyleyen Erdem "Elektrifikasyona yönelik yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmalı” dedi.

Shell’in yaptığı enerji dönüşüm çalışmalardan sonuç alıp almadığına dair soruya ise “Çok hızlı ve garantili geri dönüşü olan bir iş, o anlamda yaptığımız bütün yatırımlardan ve uygulamalardan son derece memnunuz” şeklinde cevap verdi.