Advertisement

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, hükümetinin uyguladığı sıfır vaka stratejisi dolayısıyla alınan sert önlemlerin büyüme performansını baskılamasına rağmen ekonomik hedeflere ulaşmayı taahhüt etti.

Çevrimiçi düzenlenen BRICS İş Forumu'nda konuşan Şi Jinping, Kovid-19'un etkilerini minimize etmek ve sosyal ve ekonomik hedeflere ulaşmak için makro politika setinin güçlendirileceğini ve daha etkin önlemlerin uyarlanacağını söyledi.

Şi'nin açıklamaları Nisan ayında belirlenen hedeflerden bu yana bu düzeyde yapılan ilk değerlendirme oldu. Resmi hedef ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 büyümesi yönünde.

Buna karşın ekonomistler son salgın önlemlerinin de etkisiyle bu hedefin yakalanamayacağı görüşünde. Bloomberg'in sın anketinde ekonomistler Çin'in 2022 yılı büyümesine ilişkin tahminlerini 40 baz düşürerek yüzde 4,1'e çekti. Ekonomistler ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre daralma yaşanacağını öngördü.

Birçok Wall Street bankası da Çin ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini aşağı çekmişti.

Şi konuşmasında Çin'in Kovid-19 ile mücadele tutumuna ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Şi, Çin'in salgınla mücadele yaklaşımının sadece insanların hayatlarını ve sağlıklarını korumak olmadığını, mümkün olduğunca ekonomik ve sosyal gelişmenin temellerini de dengelediğini söyledi.