Advertisement

Societe Generale SA alım satım işlemleri biriminin kayıplarından dolayı 1.26 milyar euro zarar ederek CEO Frederic Oudea üzerindeki baskıyı artırabilecek olan zararlar serisini uzattı.

Fransa merkezli banka, küresel piyasalar ve yatırımcı hizmetleri faaliyetlerinde varlıkların bilanço değerinin 684 milyon euro düşürülmesi de dahil olmak üzere yaklaşık 1.33 milyar euroluk tek seferlik maliyetler kaydetti. Bankanın hisse senedi alım satım işlemlerinden doğan geliri yüzde 80 düştü.

Beklenmedik ilk çeyrek zararından dolayı halihazırda yönetim kurulunun baskısı altında olan Oudea, riskleri azaltarak karlılığı artırmak, aynı zamanda bankanın hisse senedi yapılandırılmış ürünlerinde öncü rolünü korumak istiyor.

Banka ikinci çeyrekte koronavirüs nedeniyle temettü iptaline giden şirketlere bağlı olarak hisse senedi işlemlerinden 200 milyon euro zarar etti. Avrupa'nın önde gelen bankalarından HSBC'nin en uzun süre hizmet eden lideri Oudea, yatırım bankasında daha basit ürünlere doğru geçişi hızlandırıyor.