Advertisement

St. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard, 2023'te daha sıradan para politikasına dönüş için zemin hazırladığını söylediği ekonomik büyümeyi kısıtlayacak düzeyde ek faiz artırımı çağrısını yineledi.

Salı günü internette yayınlanan bir makalede Bullard, "Politika faizi henüz yeterince kısıtlayıcı kabul edilebilecek bir düzeye ulaşmadı" dedi ve tahminlerin en az yüzde 4,9'luk bir orana ihtiyaç duyulacağını gösterdiğini söyledi.

Bullard, Federal Açık Piyasa Komitesine atıfta bulunarak, "Politika faizi, sonunda FOMC'nin enflasyon üzerinde anlamlı bir aşağı yönlü baskı oluşturmaya yeterli olduğuna karar verdiği bir seviyeye ulaşacak" dedi. Buradan, FOMC politika faizini sıfıra yakın bir seviyeden enflasyon ortamına uygun görülen bir seviyeye çıkarmak zorunda kalmadan gelen verilere göre yukarı veya aşağı ayarlayabilir” diye ekledi.

Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, finans piyasalarının, politika yapıcıların enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltmede gelecek yıl daha agresif olma ihtimalini hafife aldıklarını söyledi.

Fed yetkilileri, 13-14 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdikleri yılın son toplantısında, gösterge faiz oranını yüzde 3,75 ila yüzde 4 hedef aralığına yükselten dört ardışık 75 baz puanlık artışın ardından, gösterge faiz oranını 50 baz puan artırmayı planladıklarının sinyalini verdiler