Advertisement
HABERLER ABONE OL

Petrol Bakanı Abdülaziz bin Selman Riyad'da yaptığı açıklamada, "Enerjiye yeterli harcama yapılmazsa, tehlikeli olabilecek bir safhaya doğru ilerliyoruz. Sonuç bir 'enerji krizi' olabilir" dedi.
Suudi Bakan, günlük petrol üretiminin 2030 yılına kadar 30 milyon varil düşebileceğini söyledi ve enerji şirketleri ve yatırımcılarından petrol ve doğalgaza ilişkin "ürkütücü mesajları" dikkate almamalarını istedi.

Prens Abdülaziz'in bu değerlendirmeleri, Suudi Maliye Bakanı'nın benzer uyarılardan bulunmasının ardından geldi.

Suudi bakanların görüşleri, gezegenin ısınmasını yavaşlatmak gerektiğini söyleyen çevre aktivistlerinin büyük kısmının görüşleri ile farklılaşıyor. Zengin ülkelere danışmanlık yapan Uluslararası Enerji Ajansı, dünya 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını nötralize edecekse, fosil yakıtlara yeni yatırımların durdurulması çağrısında bulundu.

Dünyanın bir numaralı petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, üretimi artırmak için halen milyarlarca dolar harcayan birkaç ülke arasında yer alıyor. Krallık, kapasitesini 2027 yılına kadar günlük 12 milyon varilden 13 milyon varile çıkarmaya çalışıyor.

Riyad merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Enerji Forumu'na göre, petrol ve doğalgaz projelerine yönelik küresel harcamalar 2020'de yüzde 30 azalarak 309 milyar dolara geriledi ve bu yıl yalnızca küçük çaplı bir artış gerçekleşti.