Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

JPMorgan Asset Management Sabit Getiri CIO’su Bob Michele, bu hafta ABD’de açıklanan haziran ayı TÜFE verilerinin ardından küresel tahvillerde yaşanan rallinin henüz yeni başladığını düşünüyor.

Geçen yılın sonundan bu yana küresel tahvil fiyatlarında yükselişe hazırlanan Michele, yüksek kredi notlu tahviller ile gelişmekte olan ülke tahvillerinde alım yapıyordu.

Fed’in faiz artışları konusunda fazla ileri gittiğini savunan Michele, uzun süredir ABD ekonomisinin resesyona gireceği beklentisini de koruyor.

40 yılı aşkın süredir sektörde görev yapan Michele, ABD getiri eğrisinin derin şekilde terse döndüğüne işaret ederek, Fed’in yıl sonuna doğru faiz indirmek zorunda kalacağını öngördü. “Giderek daha fazla gösterge, yalnızca resesyon dönemlerinde görebileceğiniz seviyelere ulaşmış durumda. Tahvillerdeki her düşüşte alım yapıyoruz” diyen Michele, “Merkez Bankası’nın kayda değer sıkılaştırması reel ekonomide sert bir şekilde etkisini göstermeye başlıyor” dedi.

Japonya'da politika değişikliği

Japonya Merkez Bankası (BOJ), bankanın eski direktörü Hideo Hayakawa’ya göre, getiri eğrisi programında bu ay gerçekleştireceği toplantıda ayarlama yapabileceğini öngördü.

“Bu ay getiri eğrisi kontolünde bir tür ayarlama yapacaklarını umuyorum” diyen Hayakawa, “Eğer yapmazlar bu çok saçma olur” ifadesini kullandı. Aynı zamanda eski bir BOJ başekonomisti olan Hayakawa, merkez bankasının bu mali yıl için enflasyon tahminini gerçeğe uygun seviyeye yükseltmesi gerektiğini de söyledi.

Japonya’da gıda enerji hariç çekirdek tüketici enflasyonu Mayıs ayında yüzde 4,3 ile beklentilerin üzerinde açıklanmıştı. Hayakawa, BOJ’un 10 yıllık tahvil getirisi için izin verdiği işlem bandını sıfırın her iki tarafında yüzde 0,5’ten iki katına çıkarmanın en muhtemel adım olduğunu öngördü. BOJ’un bir sonraki faiz toplantısı 28 Temmuz’da gerçekleştirilecek.