Advertisement

Temsilciler Meclisi, Sözcü Nancy Pelosi tarafından yürütülen 11 saatlik yoğun müzakereler sonrası süregelen görüş ayrılıklarının giderilmiş görünmesinin ardından, cuma günü Başkan Joe Biden’ın 1,75 trilyon dolarlık ekonomik paketini ve ayrı bir altyapı tasarısını oylamayı planlıyor.

Büyük çaplı vergi ve altyapı harcamaları paketine ilişkin oylama, aylardır perşembe geç saatlere kadar süren parti içi gerilim ve tartışmaların ardından gerçekleştirilecek. Tasarının önemli kısmının kaleme alınmasına karşın, eyalet ve lokal vergi indirimleri ve ilaç fiyatlarının müzakeresine olanak tanıyan bir maddenin tadil edilmesine ilişkin son dakika değişiklikleri için tartışmalar sürüyordu.

Senato’da halihazırda onaylanmış bulunan altyapı tasarısı,doğrudan Biden’ın masasına gönderilecek.

Her iki tasarının da Temsilciler Meclisi’nden geçmesi, kamuoyu güveni oldukça azalan Başkan Biden için çok ihtiyaç duyduğu bir zaferi getirecek. Demokratların Virginia seçimlerindeki çarpıcı yenilgisi ve görevdeki New Jersey valisinin seçimleri beklenmedik bir şekilde az bir farkla kazanması, parti üyelerinin ‘Tekrar Daha İyisini Yap’ olarak adlandırılan ekonomik paketin ve altyapı tasarılarının tamamlanmasına ilişkin çabalarını artırmalarına yol açtı.

Beyaz Saray’dan bir yetkili, Biden’ın, Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Demokratlar ile yürütülen müzakerelere doğrudan katıldığını ve Perşembe günü Temsilciler Meclisi üyelerine tasarı meclisi geldiğinde evet oyu vermeleri çağrısında bulunduğunu kaydetti.