Advertisement

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ihracatçıların hiçbir zaman döviz kurlarında spekülatif artıştan yana olmadığını, ihracatçıların kurların yükselişi ile ilgili bir talebi ya da beklentisinin de hiçbir zaman olmadığını söyledi.

Ekim ayına ilişkin ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda konuşan Gülle, "Bizler için istikrarlı kur, istikrarlı ihracat demektir. Rakamlar da zaten net bir şekilde gösteriyor ki; kurun seviyesi ne olursa olsun ihracatta rekor üzerine rekor kırmayı sürdürüyoruz. ” diye konuştu.

“242 milyar dolara emin adımlarla ilerliyoruz”

TİM Başkanı İsmail Gülle, Ekim ayı rakamlarına ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: Ekim ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 20,2’lik artışla, 20,8 milyar dolar oldu. Bu rakamla beraber, tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamına imza atarken, 20 milyar dolar sınırını bir kez daha aşarak ihracatta yeni bir lige çıktığımızı tescilledik. Gururla ifade ediyorum ki, takvimin olumsuz etkisine rağmen bu rakam; tarihimizin en yüksek ihracat rakamı. Bu rekorla beraber, Ocak-Ekim dönemi ihracatımız 181,8 milyar dolara ulaştı. Son 12 ayda ise 215,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek, yıllık ihracat hedefimiz olan 211 milyar doları şimdiden aştık.