Advertisement

Bazı yabancı yatırımcılar kurda son yaşanan hareket nedeniyle faiz artırımı gerekebileceğini belirtiyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul'da seçimlerin tekrarlanmasına dair kararıyla Dolar/TL salı günü % 3'e yakın yükselişle 6.1982'yi test etmiş ve yılın en yüksek seviyesini görmüştü..

600 BAZ PUAN ARTIŞ TAHMİNİ

Credit Agricole bu durumun yüksek enflasyon ve sıkı para politikasına neden olan 'kötü bir döngü' olduğu uyarısını yaptı.

TL'nin bu çeyrekte dolar karşısında yaklaşık % 20 değer kaybedeceğini öngören TD Securites ise Temmuz ayının sonuna kadar Merkez Bankası'ndan 600 baz puanlık faiz artışı beklediğini bildirdi.

YSK'nın İstanbul'da seçimleri tekrarlatma kararı siyasi belirsizlik riskini artırırken ekonomik büyümeyi canlandırma çabalarını ve Merkez Bankası'nın gevşeme politikasına yakın zamanda başlama ihtimalini sonlandırdı.

Merkez Bankası'nın şimdi enflasyonu dizginlemek ve Arjantin pesosundan sonra en kötü performansı sergileyen TL'de stabilizasyon için gerektiğinde faiz artıracağı taahhüdünü gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği izlenecek. Sıkı para politikası hükümetten tepkiye neden olsa da bankanın Döviz rezervleriyle kuru desteklemesi konusundaki endişeler, seçeneklerin sınırlı olduğunu gösteriyor.

SON FAİZ ARTIŞI EYLÜL'DEYDİ

Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısı 12 Haziran'da, İstanbul seçimlerinin tekrarlanmasından 11 gün önce gerçekleşecek. Merkez Bankası son olarak 2018'in Eylül ayında politika faizini 625 baz puan artışla %24'e yükseltmişti.

TL'de bir ay vadeli faiz beklentisi Salı günü 280 baz puan artışla % 27 oldu. Öte yandan konuya yakın 3 kaynak, 31 Mart seçimlerine kadarki haftalarda doların yükselişini önlemek amacıyla döviz satan kamu bankalarının tekrar seçim kararıyla yeniden satış yaptığını belirtti. Kamu bankalarının son 24 saatte 1 milyar dolar sattığı tahmin ediliyor.

 

Kapat