Advertisement

Trans Pasifik Ortaklığı (TPP) Üyesi 11 ülke, İngiltere’nin serbest ticaret anlaşmasına dahil olması için müzakerelere başlıyor.

Japonya’da TPP müzakerelerinden sorumlu Bakan Yasutoshi Nishimura gazetecilere yaptığı açıklamada bu kararın TPP komisyonunun online toplantısında alındığını dile getirdi.

Geçen sene Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere Şubat ayında 11 Asya ve Pasifik ülkesinin yer aldığı Trans Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamlı Anlaşması’na (CCTPP) katılmak için başvuruda bulunmuştu.

TPP üyeleri Londra’nın başvurusunu memnuniyetle karşılarken ortak bir açıklama yaparak üyelik sürecinin başlamasının CCTPP’nin serbest ticaretini, açık ve rekabetçi pazarı daha da genişleteceğini, ekonomik bütünleşmeyi Asya Pasifik’in de ötesine taşıyacağını bildirdi.

TPP üyesi ülkelerle İngiltere’nin ticaret ve yatırım kurallarını görüşmek için birkaç ay içinde çalışma grubu oluşturmaları bekleniyor. Ancak üye olup olmama kararının gelecek yıl veya sonraki yıl alınacağı belirtiliyor.

2018 yılında kurulan ortaklık, küresel GSYH’nin yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor. Oluşumun üye ülkeleri arasında Avustralya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Brunei, Şili, Malezya, Meksika, Peru, Singapur ve Vietnam yer alıyor.

Ortaklık, tarım ve sanayi ürünlerinde tarifelerin azaltılmasını, yatırım kısıtlamalarının kaldırılmasını ve üye ülkeler arasında ekonomik bütünlüğü geliştirmeyi sağlıyor.