Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump ile Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, ABD ekonomisini destekleyecek yeni plan konusunda ilerleme kaydedilmemesine ilişkin birbirini suçladı. Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili görüşmelerin devam etmesini beklediğini söyledi. Fed'den bir yetkili ise mali yardıma şiddetle ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Trump, teşvikin miktarı ve şeklinde ilişkin bir haftadır süren değişken sinyallerin ardından Fox News'e yaptığı açıklamada Cumhuriyetçilerin Pelosi ile ilgili olarak "zor durumda olduğunu" söyledi. Pelosi, yönetimin teklifinin ciddi şekilde yetersiz olduğunu belirtti.

Pelosi, Demokrat yasa yapıcılara yönelik mektubunda ""Bugüne kadar kötü ve ciddi bir başarısızlık olan yaklaşımlarına kimin şekil verdiğini anlamak zor. Bu ciddi meseleler çözülene kadar kördüğüm içerisinde kalacağız." dedi.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, daha öncesinde, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Pelosi'nin bu hafta daha fazla görüşme gerçekleştirmelerini beklediğini ifade etmişti. Kudlow, CNN televizyonunda yaptığı değerlendirmede Mnuchin'in yönetimin yaptığı teklifi artırabileceğini söyledi.

Kudlow, "Teşvik, ABD'nin ekonomik toparlanması için hayati önemde olmamakla birlikte tamamen rafa kalktığını düşünmüyorum." dedi.