Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Oyuncak hikayesi 38 yıl önce Kadıköy'de distribütörlük ile başlayan ve perakende markası Toyzz Shop ile bugün Türkiye ve KKTC'de 250'ye yakın mağazaya ulaşan Sunman büyüme planları kapsamında Türkiye'nin yanı sıra yurt dışı pazarlarda da yatırımlarına devam ediyor.

Bu yıl Temmuz ayında Kosova'da ilk yurt dışı mağazasını açan Sunman, iki hafta sonra bu kez de Balkanlar'da önemli bir satın alma gerçekleştirdi.

Sunman'ın bünyesine kattığı Noriel 1980'lerde bir aile şirketi olarak yola çıktı. Noriel, 2016 yılında Orta ve Doğu Avrupa'daki en büyük özel sermaye şirketlerinden biri olan Enterprise Investors tarafından satın alınmasının ardından büyümesine devam etti. Bugün Romanya'nın her yerinde, 88 mağazası ve Bulgaristan'ı da kapsayan online platformu ile faaliyet gösteriyor.

"Noriel, yurt dışında gerçekleştirdiğimiz ilk satın alma projemiz"

Satın alma anlaşmasıyla ilgili görüşlerini belirten Sunman Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Sunman; "İhracat hedefli büyüme stratejilerimiz çerçevesinde uzun süredir yurt dışında satın alma fırsatlarıdeğerlendiriyorduk. Romanya markası Noriel'i satın almamızı yurt dışı pazar payımızı ve bölgede söz sahipliğimizi artıracak, ihracatımızı destekleyecek önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı. Satın alma bedeli taraflarca açıklanmadı.