Advertisement

Google, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı sosyal mesafe uygulamalarının yoğunlaştırıldığı bir dönemde, insanların hareketlilik modellerini gösteren yeni rapor yayınladı.


Rapora göre, küresel toplulukların Kovid-19 ile mücadelesinde, Google Haritalar gibi ürünlerde kullanılan aynı tür toplu, anonimleştirilmiş içerikler kritik kararlar alınmasında yardımcı olabilecek.

Salgın ile mücadele etmeyi amaçlayan politikalara yanıt olarak neyin değiştiğine ilişkin bilgiler sağlamayı amaçlayan raporda, alışveriş ve eğlence, market ve eczaneler, parklar, toplu taşıma istasyonları istasyonları, iş yerleri ve ikamet yerleri olmak üzere 6 farklı kategoride ülkelere göre zaman içerisinde değişen hareket eğilimleri gösteriliyor.


Raporda, birkaç hafta boyunca süren hareketlilik eğilimlerinin yaklaşık 2-3 gün önce sunulan en güncel verilerle gösterildiği ve verilerin 3 Ocak- 6 Şubat'ta beş haftalık süre boyunca haftanın ilgili günü için ortalama değer olan taban çizgisi rakamıyla karşılaştırıldığı kaydedildi.

Buna göre Türkiye'de, 16 Şubat-29 Mart'ta, restoranlar, kafeler, alışveriş merkezleri, tema parklar, müzeler, kütüphaneler ve sinemaları gibi alışveriş ve eğlence alanlarında topluluk hareketliliği yüzde 75 azaldı.

Rapora göre, 16 Şubat-29 Mart'ta, marketler, gıda depoları, çiftçi pazarları, özel gıda mağazaları, ilaç depoları gibi market ve eczane alanında ise topluluk hareketliliği yüzde 39 azalırken, yine aynı zaman diliminde milli parklar, halk plajları, marinalar, köpek parkları, plazalar ve halk bahçeleri gibi parklar da ise topluluk hareketliliği yüzde 58 azaldı.


Metro, otobüs ve tren istasyonları gibi toplu taşıma merkezlerini içeren toplu taşıma istasyonları alanında topluluk hareketliliğinin yüzde 71 azaldığı belirtilen raporda, iş yerlerindeki topluluk hareketliliğinin yüzde 45 azaldığı ve ikamet yerlerindeki topluluk hareketliliği eğilimin ise yüzde 17 arttığı kaydedildi.

- İtalya ve İspanya’da alışveriş ve eğlence topluluk hareketliliği yüzde 94 azaldı

Kovid-19 salgınından en fazla zarar gören ülkelerden biri olan İtalya’da, 16 Şubat-29 Mart tarihlerinde, alışveriş ve eğlence alanlarında topluluk hareketliliği yüzde 94, market ve eczane alanlarında yüzde 85, parklarda yüzde 90, toplu taşıma istasyon alanlarında yüzde 87, iş yerlerinde yüzde 63 azalırken, ikamet yerlerindeki topluluk hareketliliği ise yüzde 24 arttı.

Rapora göre, İspanya'da alışveriş ve eğlence alanlarında topluluk hareketliliği yüzde 94, market ve eczane alanlarında yüzde 76, parklarda yüzde 89, toplu taşıma istasyon alanlarında yüzde 88, iş yerlerinde yüzde 64 azalırken, ikamet yerlerindeki topluluk hareketliliği ise yüzde 22 arttı.


Birleşik Krallık’ta da alışveriş ve eğlence alanlarında topluluk hareketliliği yüzde 85, market ve eczane alanlarında yüzde 46, parklarda yüzde 52, toplu taşıma istasyon alanlarında yüzde 75, iş yerlerinde yüzde 55 azalırken, ikamet yerlerindeki topluluk hareketliliği ise yüzde 15 arttı.

- ABD’de toplu taşıma merkezlerinde topluluk hareketliliği yüzde 51 azaldı


Avrupa'dan sonra Kovid-19 salgının merkezi haline gelen Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ise 16 Şubat-29 Mart'ta alışveriş ve eğlence alanlarında topluluk hareketliliği yüzde 47 düştü.


Raporda, ABD’de market ve eczaneler de topluluk hareketliliğinin yüzde 22 gerilediği ve parklardaki topluluk hareketliliğinin ise yüzde 19 azaldığı belirtildi. Rapora göre, ABD’de toplu taşıma merkezlerinde topluluk hareketliliği yüzde 51, iş yerlerindeki topluluk hareketliliği yüzde 38 azalırken, ikamet yerlerindeki topluluk hareketliliği ise yüzde 12 arttı.

AA