Advertisement
HABERLER ABONE OL

Geçtiğimiz yaz meydana gelen orman yangınları akıllardan ve doğadan silinmeyecek izler bıraktı. Felakatten en çok etkilenen bölgeler Akdeniz ve Ege’de yangınlar günlerce sürdü. EFFIS (European Forest Fire Information System -Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi) tahminlerine göre 2021 yılında Türkiye'de yaklaşık 203 bin hektarlık orman, yangınlardan dolayı yok oldu. Bu bağlamda küresel iklim krizinin neden olduğu orman yangınlarından dolayı Türkiye’deki biyoçeşitlilik hiç olmadığı kadar tehdit altında. 1984’ten beri sürdürülebilir bir gelecek için biyoçeşitliliği korumaya yönelik adımlar atan ve Akdeniz’den ilham alan Le Petit Marseillais sponsorluğunda ‘’Beeing Hope – Arılara Umut Ol’’ isimli büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlıyor.

Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yaşanan kuraklık ve yangınlar sebebiyle Türkiye’ye özgü en büyük kültürel ve ekonomik değerlerden olan çam balı üretimi durma noktasında. ‘’Beeing Hope – Arılara Umut Ol” sosyal sorumluluk projesi doğru paydaşları bir araya getirerek zarar gören ekosistemi yenilemeyi, arıların yok oluşunu engellemeyi ve çam balı üretiminin devam etmesini sağlayarak bölgenin ekonomik ve kültürel geleceğini de garanti altına almayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk multidisipliner sanat koleksiyonu: beeinghopenft

‘’Beeing Hope – Arılara Umut Ol” sosyal sorumluluk projesinde farkındalık sağlamak için günümüzün öne çıkan trendlerinden NFT’ler (Non Fungible Token) üzerinden bir koleksiyon oluşturuluyor. Proje ile aynı ismi taşıyan “beeinghopenft” NFT koleksiyonu, Türkiye’de multidisipliner bir yaklaşımla oluşturulan ilk koleksiyon olma özelliğine sahip. Bu bağlamda 10.080 eserin yer alacağı koleksiyonda farklı sanat dallarından 28 sanatçı bir araya getirildi.

“Beeing Hope-Arılara Umut Ol” sosyal sorumluluk projesinde sanatçılar Muğla’da zarar gören bölgeyi keşfettiler; yaşananları birlikler, akademisyenler ve arıcılar üzerinden ilk ağızdan dinleme fırsatı elde ettiler. Sanatçılar bölgede yaşanan durumdan ilham alarak eserlerini ürettiler.. beeinghopeneft koleksiyonu, beeinghope.io ‘de satışa sunuluyor.