Advertisement
HABERLER ABONE OL

İş Dünyası programında Hande Berktan'a konuk olan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya son açıklanan turizm rakamlarını değerlendirdi. Bağlıkaya 3. çeyrek rakamlarının bekledikleri gibi yüksek olduğunu, kişi başı harcamaların 638 dolardan 649 dolara yükseldiğini ancak harcamalar konusunda hala istedikleri yerde olmadıklarını belirtti.

Bağlıkaya huzur ve güven ortamı oldukça ve doluluklar artmaya devam ettikçe ortalama harcamaların da yükseleceğini söyledi.

"HALA 2015 RAKAMLARINA ULAŞAMADIK"

Bağlıkaya "Aslında rakamların daha yukarıda olması gerekiyor. Hala 2015 rakamlarına ulaşamadık. Gelirlerde artış var fakat Hollanda, İtalya, Danimarka, Avusturya gibi ana pazarlarımızda hala 2015 sayılarına ulaşabilmiş değiliz...Harcama miktarında da umduğumuz yerde değiliz, inşallah bu bölgeden gelen turistlerle bu açık kapanacaktır." dedi.

İç turizmde en büyük engelinin ulaşım olduğunu belirten Bağlıkaya bu konudaki sıkıntılarını gerekli mercilere ilettiklerini ama daha üstünde çalışılması gerektiğini söyledi. Bağlıkaya "tüm bölgelere uçuş sayıları ciddi miktarda azaldı, bununla ilgili bir çözüm bulunmalı" dedi.

Sektörde yıl sonu beklentilerini paylaşan Bağlıkaya "geçen sene turist sayısı 45 milyon civarındaydı. Yıl sonunda 50 milyon turist hedefini yakalayacağız gibi görünüyor" şeklinde konuştu.