Advertisement

İRFAN DONAT

Hayvancılık sektöründe et ve süt üretim maliyetleri ile üretici satış fiyatlarına yönelik tartışma bitmiyor.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), çiğ süt üretim maliyetilerindeki artışa karşın sabit tutularak baskılanan çiğ süt fiyatlarının sürdürülemez bir noktaya doğru gittiği uyarısında bulundu.

TÜSEDAD tarafından yapılan açıklamada, "Bildiğiniz üzere, 10 ay boyunca Uulusal Süt Konseyi (USK) tarafından çiğ süt tavsiye fiyatı açıklanmamış ve bu dönem içerisinde aynı kurum tarafından açılanan çiğ süt üretim maliyeti giderek yükselmiştir. Kurumun açıkladığı maliyetler gerçek maliyetlerin altında kalmasına rağmen deklare ettiği fiyat bunun da altındadır. Bu durum; sadece süt sektörünü değil et sektörünü de çıkmaza sokmuş ve ülkemizi kırmızı et ithalatına mahkûm etmiştir" ifadelerine yer verildi.

USK Başkanlığı görevinin yıllardır süt sanayicisi tarafından yapılmasının kurumun işlevselliğini ve itibarını zedelediği belirtilen açıklamada, "Kırmızı et ve süt sektörünün ayrılmaz bir bütün olduğu kurum tarafından algılanmalıdır" çağrısında bulunuldu.

Her ay olduğu gibi bu ay da piyasada oluşan gerçek üretim girdi fiyatlarını dikkate alarak çiğ süt üretim maliyetini 12,18 TL/lt olarak hesapladıkları açıklayan TÜSEDAD yönetimi, tüm üretim girdilerinin hızla pahalandığı bir dönemde süt üreticisinin yine zarar etmeye mahkûm edildiğini savundu.

Süt ve et fiyatlarının ithalat ile baskılansa da, bu gidişatın sürdürülebilir olmaktan çok uzak olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Sektörü dengede tutacak ve üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre çiğ süt tavsiye fiyatının; derneğimiz tarafından her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama yüzde 20 kar ile açıklanması önerilmektedir. Buna göre Ağustos ayı çiğ süt satış fiyatı 14,6 TL/lt’nin altında olmamalıdır" denildi.

Bu arada, USK'nın internet sitesinde Ağustos ayı için belirlenen çiğ süt tavsiye satış fiyatı 11.5 TL olarak gözüküyor.

TÜSEDAD, yapılan maliyet hesabanın detaylarını da detaylı bir tablo ile paylaştı.