Advertisement

Soğuk ve yağışlı havanın özellikle Antalya ve Mersin'de narenciyeyi vurduğunu anlatan Mersin Ticaret ve Sanayi ve Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, enerji kesintilerinin de pazar kayıplarına yol açtığını dile getirdi.

Bloomberg HT'de İş Dünyası programına katılan Kızıltan, organize sanayi bölgelerinde enerji kesintilerinin ihracat yapan sanayiciyi zora soktuğunu ifade etti.

Kızıltan, "Enerji kesintileri en çok organize sanayi bölgelerinde (OSB) ihracat yapan şirketleri olumsuz etkiledi. Üç günlük kesinti, teslimat sürelerinde 15-20 günlük aksamalara yol açtı. Bazı alıcılar fiyattan indirim istedi, bazıları ise iptallere gitti" dedi.

Gelişmelerin bir dizi çarpan etkisi yarattığını anlatan Kızıltan, mali zarar tablosunun bir ay içinde ortaya çıkacağını söyledi.

Sanayicinin, güvenli ve kesintisiz enerji istediğini belirten Kızıltan, enerjide sanayicilerin de görüşlerinin yer aldığı, geniş katılımlı kısa, orta ve uzun vadeli enerji politikaları oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

İvedi ve uzun vadeli kredi

Soğuk havanın ağırlıklı olarak portakal, mandalina ve limonda ürün kaybına yol açtığını, bunun da fiyatlarda artışlara sebibeyet vereceğinin altını çizen Kızıltan, Antalya'da sera maliyetlerinin de yüzde 400 arttığını anlattı.

Kızıltan, işletmelerin finansmana erişim sorunu da yaşadığına vurgu yaparak, hükümetin bankalara yönelik ivedi ve uzun vadeli kredi yönünde bağlayıcı kararlar alması gerektiğini söyledi.