Advertisement

Artık Fed'in politika faizini sıfırın altına çekme ihtimalini fiyatlayan traderlar, ABD iki yıllıklarının faizini rekor düşük seviyeye taşıdı.

Fon fonlama vadelileri bu hafta başında kaydettiği kazançlarını artırdı ve 2021 başı kontratlarının fiyatları, negatif faiz sınırını işaret eden 100 seviyesini aştı.

Beş yıllık Hazine tahvillerinin faizi de daha önce görülmemiş seviyelere geriledi. Tüm getiri eğrisi boyunca tahviller değer kazandı ve düşen faizler dolar üzerinde baskı oluşturuyor.

Fed Başkanı Jerome Powell faizlerin sıfırın altına çekilmesi fikrini sık sık reddetti. Bununla birlikte Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Perşembe günü, merkez bankasının pandeminin vurduğu ekonomiyi desteklemek için cephanesinin tamamını harekete geçireceğini söyledi.

Fed mevcut durumda sıfır ile yüzde 0.25 arasında bir faiz hedefliyor. Ancak piyasalarda faizlerin indirileceği yönünde dolaşan spekülasyon Perşembe günü güç kazandı. Sıklıkla Fed'in politika hamlesine karşı hedge olarak kullanılan Euro/Dolar opsiyonları politika faizinin 2021 ortasına kadar eksi 45 baz puana kadar düşmesini kapsıyor.

Chicago'da Ambrosino Brothers kıdemli başkan yardımcısı Todd Colvin, "Powell'ın negatif faize geçmek istediğini düşünmüyorum, ancak 'ne gerekiyorsa' yaklaşımı bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Ben henüz ihtimal dışı olduğunu düşünmüyorum. Elmayla armut kadar farklı olsa da petrolün negatife inmesi her şeyin mümkün olabileceğini gösteriyor." dedi.

New York'ta işlem gören Ocak vadeli Fed fonlama faizi kontratları Perşembe günü 100.025 ile zirve gördü ve bu eksi iki buçuk baz puanlık bir eksi faizi işaret ediyor.

ABD'de iki yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi sıfırın üzerinde 13 baz puana kadar düşerken beş yıllıkların faizi yüzde 0.29'a geriledi.

DoubleLine Capital'dan Jeffrey Gundlach, Çarşamba günkü bir sosyal medya paylaşımında Fed fonlama faizinin "ölümcül olabilecek bir seviye olan" negatife gerilemesi yönündeki baskının arttığını söyledi. Harvard Üniversitesi'nden Kenneth Rogoff gibi diğer piyasa yorumcuları da bu hafta Fed'in faizleri sıfırın altına indirmesi gerektiğini söyledi.