Advertisement

Fed'in 2018 başında bankanın varlıklarına uyguladığı eşi benzeri görülmemiş kısıtlamalardan bu yana, yeni müşteri kazanmakta ve kredilerini artırmakta zorlanan Wells Fargo & Co.'nun piyasa değeri 220 milyar dolar azaldı.

Müşterilerinin kredi hatlarını daraltmasıyla varlıkları artan ABD'li bankanın fırsatların peşinden gitmek için daha da az imkanı kalıyor.

Wells Fargo'nun hisseleri bu hafta 10 yılın en düşük seviyesini gördü. Bankanın karındaki düşüşün mevcut temettü ödemelerini daha az sürdürülebilir bir hale getirdiğine ilişkin analist uyarıları, değer kaybında etkili oluyor.

Koronavirüs pandemisinin ABD'li bankaları genel olarak etkilemesinin yanında Wells Fargo bu yıl en fazla değer kaybedenler arasında bulunuyor. Bankanın piyasa değeri Fed'in kısıtlama getirmesinden bu yana çok daha fazla düştü; Cuma günkü kapanış fiyatlarıyla 96 milyar dolar oldu.

2016 yılında başlayan bir dizi skandal Fed'in bankanın kusurlarını giderene kadar büyümesine sınırlama getirmesine neden olmuştu. Bankanın yöneticileri ilk olarak 2018 sonuna kadar isteklerin karşılanacağını belirtmişti. Ancak düzenleyicilerin reform hızından şikayetçi olması sonrasında Ekim'de, bankanın başına Charlie Scharf geçti.