Advertisement

Whireland Kıdemli Piayasa Analisti Micheal Ingram Türk Lirası’nın jeopolitik ve ekonomik açıdan esen karşı rüzgârlardan etkileneceğini belirterek, TL'deki oynaklığın devam edeceğini söyledi.

Akıllı Para programında Cumhur Örnek’in sorularını cevaplayan Ingram, TCMB’nin faiz kararının doğru olduğunu, faiz indirimi olduğu takdirde Türk Lirası’nın daha da zayıflayacağını söyledi.

Ingram, kısa vadede TL’de oynaklığın durulmasını beklemediğini belirterek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan S400’ler ile ilgili açıklamalar yaptı. Basra Körfezinde de bazı sıkıntılar meydana geldi.  Trump ticaret savaşlarını Almanya’ya taşımak istiyor.  Hali hazırda ABD ve Çin arasındaki gerginlik devam ediyor.  Türkiye borcu olan gelişen bir ülke ve varlık sınıfı da gelişmelere bağlı olarak seyrediyor.  Bu yıl için daha fazla oynaklık olabilir” dedi.

Analist, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın dengeyi kurmasının zor olduğunu belirten Ingram, “TCMB zor bir durumda çünkü güvenilebilirliği çok hassas.. Kendi enflasyon hedefi var ve faizleri indirmek isteyebilir. Türkiye reel ekonomide neler olduğuna bakıyor. Gidişat aslında oldukça negatif ve ikinci çeyrekte bir daralma görebiliriz. Faizleri indirecek olurlarsa, agresif bir şekilde Türk Lirası'nın spekülatif saldıralara maruz kaldığını görebiliriz ve daha da zayıflayabilir. Enflasyon da artabilir. Şu an maalesef dengeyi bulmak çok zor" dedi.

Haftaya açıklanacak olan Fed’in kararı için de Ingram, “Son açıklamalara bakacak olursak özellikle de Başkan Powell’in açıklamalarına bakınca artan bir şekilde güvercin olduğunu görüyorsunuz.  2019 yılı boyunca Fed’den 75 baz puanlık bir gevşeme bekleniyor.  Şu ana kadar böyle bir hareket görmedik. Piyasalar önümüzdeki hafta bir değişiklik beklemiyor. Çünkü, Piyasalar faiz indirimini temmuzda bekliyorlar.  Yani toplamda 2 tane faiz indirimi bekliyorlar” dedi.