Advertisement

Yabancı yatırımcı beş haftanın ardından ilk defa Borsada net satıcı oldu. Geçen hafta 65 milyon dolarlık hisse satan yabancı yatırımcı, 105 milyon dolarlık tahvil satışı gerçekleştirdi.

Yabancıların hisse senedi alımı 12 Kasım haftasında 479 milyon dolar ile bir yılın zirvesine tırmanmış, takip eden haftada ise 384 milyon dolara gerilemişti.

Yabancıların, swap piyasalarında TL varlıklarını satma eğilimi geçen hafta da devam etti. Merkez Bankası ve BDDK verilerinden yapılan hesaplamaya göre yabancıların Türk bankaları ile yaptığı TL swap miktarı geçen hafta 4,9 milyar dolara geriledi.

19 Mart haftasında yabancıların swap pozisyonu 24 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervleri geçen hafta gerileme kaydetti.

TCMB verilerine göre brüt rezervler 26 Kasım haftasında 126,4 milyar dolar düzeyine geriledi. 19 Kasım haftasında brüt rezervler 128 milyar doları aşmıştı.

26 Kasım haftasında net rezerv 24,7 milyar olarak kaydedildi. Toplam swap miktarı ise 60,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakamların ardından swap hariç net rezerv eksi 36,2 milyar dolara çıktı. 19 Kasım haftasında bu rakam eksi 35,3 milyar dolar olarak kaydedilmişti.