Advertisement
HABERLER ABONE OL

CEMRE NUR KARACA

Bloomberg HT’nin gündeme getirdiği yabancıya konut satışında değerleme sisteminde yapılan düzenlemede yeni değişikliğe hazırlanılıyor.

Bloomberg HT'ye konuşan üç kaynak sektörde dile getirilen yorumlar sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın harekete geçtiğini ve yabancıya konut satışında değerleme şirketi seçerken yalnızca otomatik atama değil manuel olarak da şirket seçme hakkı getirileceğini belirtti.

Kaynaklar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın konuyla ilgili Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne direktif verdiğini belirtti.

Hileli satış iddiasıyla otomatik atama getirilmişti

Daha önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Tapu, Kadastro Genel Müdürlüğü, 20 Eylül 2021 itibariyle yabancıya konut satışında hileli vatandaşlığın önüne geçmek amaçlı değerleme sisteminde değişikliğe gitmişti. Düzenlemede yabancıya satış sırasında eksper raporu hazırlayan değerleme şirketlerini yapay zekanın atamasına karar verilmişti.

Sektör temsilcileri, yabancı alıcıların gayrimenkul alımlarında, eksper raporlarında yer alan değerlemelerin, satıcıyla anlaşılan değerlemenin altında kalması durumunda, alımdan vazgeçtikleri belirtmişti. Bu durumun sonucunda 15 günde 1,8 milyar TL’lik satışın iptal edildiği iddia edilmişti.

Eylül'de yabancıya konut satışı arttı

TÜİK verilerinde ise düzenlemenin hayata geçtiği Eylül ayında yabancıya konut satışlarındaki yükseliş ivmesinin devam ettiği görüldü.

Buna göre yabancılara yapılan konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 6 bin 630 oldu.

Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,5 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 995 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla bin 358 konut satışı ile Antalya, 408 konut satışı ile Ankara izledi.

Eylül ayında İran vatandaşları Türkiye'den bin 323 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla 990 konut ile Irak, 540 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları izledi.