Advertisement

Yen, onshore yuanın kayıpları ve ABD - Çin ticaret gerginliği yatırımcıları tedirgin ederken, güvenli varlık talebiyle yükseldi. Japonya piyasalarının kapalı olmasından kaynaklı düşük likidite nedeniyle hareketin etkisini artırdı.

Japon Yeni dolar karşısında yedi haftanın en yüksek seviyesine tırmandı ve euro karşısındaki kazançlarını da genişletti. Asya'da bulunan traderlara göre momentum fonları, dolar/yen paritesinde 29 Nisan düşüğünün altına gerilemesinin ardından satışa geçti.

Onshore yuan, Çin piyasalarının üç günlük tatilin ardından yeniden açılmasıyla yüzde 0.6 düştü. Washington, tatil boyunca Pekin'i virüs yaymakla suçladı ve tarifelerle misilleme yapmakla tehdit etti.

Hong Kong'da Canadian Imperial Bank of Commerce Asya makro strateji biriminin yöneticisi Patrick Bennett, "Japonya'nın kapalı olması nedeniyle hala likidite boşluğu var ve bu da güvenli varlık talebine katkıda bulunuyor." dedi.

Dolar/yen paritesi, 106.21 ile 17 Mart'tan beri en zayıf seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.2 düşüşle 106.34'ten işlem gördü. Euro/yen paritesi yüzde 0.3 düşüşle 115.23 seviyesinden alıcı buldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) yüzde 0.1 yükseldi.

Sydney'de Westpac Banking Corp. kıdemli Döviz stratejisti Sean Callow, "Yen ve ABD hisseleri arasındaki korelasyon Şubat ve doların bir numaralı güvenli para olduğu Nisan boyunca 'çok düzensiz' oldu. Japonya tatilinde likidite düşük olmayı sürdürürken belki de dolar/yen küresel risk iştahına yönelik geleneksel hassasiyetinin birazını geri kazanıyordur." dedi.