Advertisement
HABERLER ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek X hesabından yaptığı paylaşımda cari denge verisini değerlendirdi.

Şimşek "Yıllık cari açıkta 8 aydır devam eden düşüş, programımızın başarısı. Mart ayında 2023 yılı mayısa göre cari açıktaki yıllık iyileşme 25,8 milyar dolar oldu. Bu gerçekleşme ilk çeyrekte yıllık cari açığın milli gelire oran olarak yaklaşık yüzde 2,7’ye gerilediğini ima ediyor.

Programımıza duyulan güvenle risk primimiz düşüyor, dış finansmana erişim artıyor. Rezerv hariç (resmi ve bankacılık) sermaye girişi martta yıllık cari açığın 20 milyar dolar üzerinde. Cari açıkta gerileme ve dış finansman girişindeki olumlu görünümle Döviz rezervlerimizde iyileşme devam edecek. Böylece makro finansal istikrar daha da güçlenecek ve dezenflasyon sürecine oldukça önemli katkı sağlanacak." ifadelerini kullandı.

"İyileşme büyük ölçüde dış ticaret açığındaki düşüşten kaynaklandı"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise açıklanan ‘Kamuda Tasarruf’ paketinin, kamu harcamalarını azaltırken yurt içi tasarruflarını arttırarak cari dengedeki olumlu gidişatı destekleyeceğini söyledi.

Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin büyük ölçüde dış ticaret açığındaki düşüşten kaynaklandığını kaydeden Yılmaz "Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 2024 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam 15,1 milyar dolar azalmıştır. Bugün açıkladığımız ve ana amaçlarından biri mali disiplinin güçlendirilmesi olan ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik’ paketi de, kamu harcamalarını azaltırken yurt içi tasarruflarımızı arttırarak cari dengedeki olumlu gidişatı destekleyecek. Kararlılıkla uygulamaya devam ettiğimiz ekonomi programımızla cari açığın daha da azalmasını ve finansman kalitesinin daha da artmasını öngörüyoruz." ifadesini kullandı.