Mine Uzun

Balkanlardan gelen soğuk hava

Bilen bilir, hiç sevmem şu soğuk havaları. Sibirya’dan gelen kar havasını da, balkanlardan esen soğuk hava dalgasını da...

Tarihin en soğuk kışıymış bu yıl. Mesela; güzel İzmir tam 51 yıl sonra ilk kez hava sıcaklığını sıfırın altında 7 derecede görmüş. İzmir’de Basmane meydanındaki 'Dünya Heykeli' buz tutmuş. Her yerde tarih yazılıyor. Hava da bile… Mesela Dolar endeksi son 9 yılın zirvesinde. İçinizi dondurduysa bu bilgi; enerji ithalatçılarına güzel bir haberim var: Petrol ile ısınabilirsiniz. Zira brent petrol son 6 yılın en düşüğünde.

Fed paraları çekti, hatta faiz de artıracak -her ne kadar nisana kadar rahat olun mesajı verdiyse- ama para bolluğu azalacak diye düşünenin içini ECB ısıtacak. Batık matık demeyecek devlet tahvillerine para verecek. Ama Avrupa’da son 6 yılın en düşüğü ile enflasyondan deflasyona geçiş; balkanlardan soğuk hava dalgası geliyor uyarısı ile kulağınızı meteorolojiye çevirecek.

Soğuk hava dalgası, İhracatını ağırlıklı olarak euro ile yapan ama ithalatta dolara bağımlı olan bizim gibi ülkeleri 9 yılın en düşüğündeki Euro/Dolar ile bir kez daha vuracak. Kar fırtınası Avrupa tahvillerindeki çekirdeğinden çevre ülkelerine hatta bazılarında eksi olan faizlerle pek de dineceğe benzemiyor.

Draghi’den daha iyi bir performans kaydeden Abe – Kroda ikilisi “Abenomix” ile Nobel alamayacak belki ama son 25 yılın en yüksek enflasyonunu ( % 3.6 ile ) yakalayarak yine de tarihe yazılacak.

Borsa yatırımcısının içi, tarihi yükseğini yaşayan S&P ile birazcık ısınacak.

Zaten soğuk memleket Rusya elindeki doğalgazı, petrolü kullanır; Moskova’yı yerden ısıtır belki de tarihin en düşük Dolar/Ruble’si, en yüksek CDS’i ile kışı çıkarır mı, onu bilemem.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
20 Ocak 2015 Salı, 15:59 Misafir lütfen şu soruyu konuklarınıza sorarmısınız bu basılan trilyonlarca (ab ,abd,japan,china)paranın sonunu,çünkü bu beni korkutuyor bankalar her zaman sıkışıyor mb ler para basıp veriyor ne olacak bu işin sonu
Yukarı