Advertisement

Offsore yuan dolar karşısında, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) para biriminin rallisini sınırlamak için attığı adımların artından son yedi ayın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Çin para birimi dolar karşısında düşüşünü Hong Kong piyasasında geç saatlerde yüzde 1.03'e kadar çıkardı. Düşüşler, ertesi günün referans kurunu belirlemede kullanılan resmi onshore kapanış kurunun belirlendiği yerel sat ile 16:30'dan hemen önce, belli bir neden olmaksızın, hızlandı. Stratejistler, düşüşün son yükselişlerin ardından konsolidasyon döneminin başlangıcını işaret ediyor olabileceğini kaydediyorlar.

PBOC Cumartesi günü, kurun 18 ayın zirvesine çıkmasının ardından, iki yıldır açığa yuan satışını pahalı hale getiren kuralı kaldırdı. PBOC son haftalarda, yuan konusunda açık işaretler göndermekten kaçınıyordu ve bu durum, ülke içinde tüketimi güçlendirmeyi amaçlayan politika yapıcıların daha güçlü dolar istediğini işaret ediyordu.

Ancak yükselişlerin hızlanması ile birlikte, yetkililerin kurun sadece tek yönde hareket etme riskine yönelik endişeleri artmış görünüyor. Yuan almak için çok fazla neden var: Anketler Demokrat aday Biden'ın Başkan Donald Trump ile arayı açtığını gösteriyor. ABD'de ilave mali teşviğe ilişkin tartışmalar doların düşmesine neden oluyor. Çin tahvil faizleri ile ABD Hazine tahvil faizleri arasındaki fark Çin lehine artıyor. Yaklaşan Çin Komünist Parti toplantısında teşvik tedbirlerinin açıklanması bekleniyor.

Mizuho Bank Ltd. baş Asya Döviz stratejisti Ken Cheung, "Çin yuanı istikrarlı tutabilmek için ön tedbirler alıyor. Zira ABD seçimleri Çin para biriminin değer kazanması için ilave baskı getirebilir," dedi ve "Yuan şu an için çıpalanacak. Kısa vadede 6.7-6.8 bandından kalmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Offshore yuan dolar karşısında yüzde 0.9 düşerek 6.745 seviyesine geldi. Onshore yuan en son 6.749 seviyelerindeydi.