Advertisement

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükselişle birlikte perşembe akşamı sert düşerek ons başına 1.730 doların altına indi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’de hafta başından bu yana yaşanan yükselişin yüzde 6’yı geçmesiyle 420 TL’nin üzerine çıktı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi perşembe günü anlık olarak 10 baz puandan fazla yükselerek yüzde 1,60’ı gördükten sonra cuma günü yüzde 1,49 seviyesinde seyrediyor. ABD tahvil faizleri hafta yüzde 1,34 seviyesinden başladıktan sonra 15 baz puan yükseliş kaydetti.

ABD dolarının küresel en çok kullanılan 10 para birimine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi hafta başından bu yana yüzde 0,4 yükseldi.

Artan ABD Hazine tahvili faizi küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştururken altın gibi faize dayalı olmayan varlıkların fiyatlarını da aşağı yönlü etkiliyor.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, hafta başından bu yana yüzde 0,89 civarında düşüş kaydederken Şubat ayını yüzde 4’ten fazla kayıpla kapatmaya doğru ilerliyor. Altın, Ocak ayını yüzde 2,67 kayıpla kapatarak 2013’ten sonra en kötü yıl başlangıç performanslarından birini sergilemişti.

Ons altın, ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükseliş ve güçlenen ABD Doları ile beraber son 2 günde yüzde 2’den fazla değer kaybederek TSİ 19:05’te 1.730 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Haftaya 400 TL’nin hemen altında başlayan gram altın, dolar/TL’nin hafta başından bu yana yüzde 6’dan fazla değer kazanmasıyla 420 TL’nin üzerine çıktı. Gram altın Şubat ayına 436 TL seviyesinden başladıktan sonra küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki gerilemeyle beraber 400 TL’nin altına kadar düşmüştü.

Gram altın, hafta başından bu yana yüzde 6,03 yükselerek 422 TL civarında bulunuyor.