Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye'de yerleşik tüketici ve işletmeler 3 Mayıs'ta sona eren haftada net 1.2 milyar dolar Döviz satışı gerçekleştirdi. Dövizde art arda dört hafta boyunca satıcı olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı toplam 3 milyar dolara yaklaştı.

Dolar ve euro mevduat hesaplarındaki düşüş, dolar karşısında bu yıl yüzde 14 değer kaybeden Türk Lirası için iyi bir haber olabilir. Yükselen enflasyon ve Mart seçimleri öncesindeki belirsizlikten korunmak isteyen yerli yatırımcıların yabancı para cinsinden mevduatı, düşüş öncesinde rekor seviyeye ulaşmıştı.

TL mevduat faizlerindeki artış, liraya geçişi daha cazip hale getiriyor. TL cinsinden kısa vadeli banka mevduatında ağırlıklı ortalama faiz üçüncü haftada da artarak yüzde 21 ile bu yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

Buna karşın İstanbul için tekrarlanacak belediye seçimi yaklaşırken siyasi belirsizliğin sürmesi dolar alımında yeni bir dalgayı tetikleyebilir ve kur üzerinde baskı yaratabilir.

Merkez Bankası Perşembe günü beklenmedik bir şekilde likiditeyi daralttı. Bazı yatırımcılar bunu bankanın ihtiyaç halinde ilave sıkılaştırma yapacağı yönündeki taahhüdüne ilişkin bir sinyal olarak algıladı. Bankanın politika toplantısı 12 Haziran'da gerçekleşecek.

Dolar/TL TSİ 10:05'te yüzde 1.20 ekside 6.1288'den işlem gördü.