Advertisement
HABERLER ABONE OL

1- OECD, 2023 Türkiye büyüme tahminini yükseltti

OECD Türk ekonomisine yönelik 2023 büyüme beklentisini yüzde 3,6’dan 4,3'e yükseltti. Kuruluş 2024 büyüme beklentisini ise yüzde 3,7’den 2,6’ya düşürdü.

2- Şimşek, ABD'de yatırımcılarla buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, New York'ta yatırımcılarla bir araya geldi.

Şimşek konuya dair X hesabından yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu: “Cumhurbaşkanımızın enflasyonun kontrol altına alınmasına yönelik politikalarımıza verdiği tam destek, politika çerçevemize güveni artıran en önemli unsur. Bu görüşmelerimizin Türkiye’ye fon akışında katkısının olacağına inanıyorum.”

3- TCMB'den 4. faiz artışı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçen piyasa beklentilerini aşan faiz artırımının ardından bu kez tahminlere paralel bir faiz artışı yaptı. Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan TCMB Para Politikası Kurulu bir haftalık repo faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltti. Son artışla TCMB yeni yönetiminde 4. faiz artışına imza attı.

4- Fed faizi sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed) küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini sabit tutarken, Fed yetkililerinin çoğu bu yıl için bir faiz artışı yönünde daha sinyal verdi. Fed'in ekonomik projeksiyonlarında 2023 büyüme beklentisine yönelik yukarı yönlü revizyonla birlikte çekirdek PCE tarafındaki aşağı yönlü güncelleme dikkat çekti.

5- Erdoğan: Enflasyonda olumlu gelişmeler 2024'ün ilk çeyreğinde görülecek

Tüm dünyanın da sorunu olan yüksek enflasyonla mücadelenin OVP'nin ana hedeflerinden biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mali disiplin ve yapısal reformlarla ekonominin her türlü fırtınaya dayanıklı hale getirileceğini belirtti. Enflasyonla ilgili olumlu gelişmelerin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde görüleceğini dile getiren Erdoğan, Ataşehir'deki kulelerden birini enerji piyasası merkezi yapmak istediklerini ve emekliler ilgili çalışmaların da yakında tamamlanacağını ifade etti.

6- KKM'de bir ilk

Kur korumalı mevduatlarda düşüş serisi geçen hafta da devam etti. Böylelikle ilk kez KKM'de düşüş serisi dört haftaya çıktı.

7- İngiltere Merkez Bankası'ndan sürpriz karar

İngiltere Merkez Bankası piyasa beklentilerinin aksine politika faizini yüzde 5,25 seviyesinde tuttu.