Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Avrupa Birliği, perakende devi Amazon'un kendi platformunda rakip satıcılardan gelen verileri kullanmasıyla ilgili gerçekleştirilen soruşturmayı hızlandırdı.

Avrupa Komisyonu, çevrimiçi perakende pazarlarında rekabeti bozarak AB antitröst kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’li e-ticaret devi Amazon hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Amazon’un, üçüncü taraf satıcılardan alınan verileri kullanarak hem pazar yeri platformu hem de bu pazarda oyuncu olarak hareket etmesinin rekabet kurallarına uymadığını vurgulayan komisyon, ayrıca Amazon'un kendi perakende tekliflerine ve Amazon'un lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanan pazar satıcılarının tekliflerine olası tercihli muamelesine ilişkin ikinci bir resmi rekabet soruşturması başlattı.

Avrupa Komisyonu Rekabetten Sorumlu Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, konuyla ilgili şunları belirtti: “Amazon gibi pazar gücüne sahip ikili rol platformlarının rekabeti bozmamasını sağlamalıyız. Üçüncü taraf satıcıların faaliyetlerine ilişkin veriler, bu satıcılara rakip olarak davrandığında Amazon'un yararına kullanılmamalıdır. Amazon platformundaki rekabet koşulları da adil olmalıdır."